Maturanti bojují za úřední maturity, které Plaga odmítá. Vím, že je arogantní, omluvil se za něj Babiš a vrátil je do hry

Desítky tisíc studentů už podepsaly petici za úřední maturity. Zdálo se přitom, že tato otázka je uzavřena a maturity proběhnou standardně, byť s řadou různých úlev. Jenže studenti svůj boj nevzdali a poslanci z vládních stran ANO a ČSSD na ně slyší. V Poslanecké sněmovně tak znovu rozvířily debatu o úředních maturitách. Ty spočívají v tom, že maturanti by nešli ke zkouškám, ale dostali by maturitní vysvědčení na základě průměru svých dosavadních známek. Znamená to pro ně jistotu, že uspějí.

Úřední maturity vehementně prosazoval také premiér Andrej Babiš, který kvůli nim zvažoval i odvolání ministra školství Roberta Plagy, jenž je naopak neustále odmítá. Činí tak i nyní, kdy ho poslanci vyzvali k tomu, aby vydal interní předpis umožňující úřední maturity. Jenže Plaga se brání, že něco takového bez novely zákona učinit nemůže.

Jak jsem vám slíbil, hned v pondělí jsem jednal s panem ministrem školství Robertem Plagou o úředních maturitách i ve světle usnesení Sněmovny z minulého pátku. To jsem navíc zařadil i jako téma na pondělní jednání vlády. Dnes bude vaši petici s 30 tisíci podpisy projednávat petiční výbor ve Sněmovně a ve středu předstoupí pan Plaga před poslance školského výboru. Takže kolem maturit se toho stále děje dost,” uvedl na svém facebookovém profilu premiér Andrej Babiš.

Spousta z vás mi píše, abych ministra Plagu odvolal. Jenže to by váš problém stejně nevyřešilo. Výměna ministra nějakou dobu trvá a úřední maturitu by to automaticky nepřineslo,” uvádí Babiš. “Naprosto ale s vámi souhlasím, že styl komunikace pana ministra není vůbec šťastný. Mrzí mě, když mi spousta z vás píše, že na sociálních sítích se k vám chová někdy až arogantně nebo vůbec nereaguje.

Přestože Andrej Babiš dává studentům ještě určitou naději, zároveň je také připravuje na to, že úřední maturity zřejmě nevyjdou a zdůrazňuje, že se pro ně podařilo prosadit řadu úlev. Zrušil se například sloh a povinnost dělat ústní maturitu z češtiny a cizího jazyka. “Myslím , že na druhou stranu se budeme muset v nějaký moment s výsledkem, který se nám podařilo vybojovat, smířit,” říká Andrej Babiš.

S tím souhlasí i školské odbory, podle kterých už by se do věci nemělo dále zasahovat, protože to způsobí pouze zmatek. “Přijde mi to jako hra s dětmi, už se mi to nelíbí. Je to nezodpovědné. Maturity už v podstatě začaly, na mnoha školách se psaly písemky,“ uvedla šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová pro server Lidovky.cz.

Školské asociace přitom byly proti úředním maturitám a zdůrazňovaly, že by na ně v důsledku doplatili sami studenti. Těm by sice odpadl stres, ale na trhu práce by se pak ocitli v nevýhodě oproti studentům s klasickou maturitou formou zkoušky.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments