V rozpočtu už nejsou peníze, ale díky volbám důchody znovu porostou. Chci udržet rekordní tempo růstu, řekla Maláčová. Ve hře je i další rouškovné

Český státní rozpočet se prohýbá pod tíhou koronavirové krize, která zasekla sekyru do ekonomiky a v loňském roce způsobila historicky nejvyšší propad HDP, z něhož se Česká republika bude hrabat další roky. Do toho vláda Andreje Babiše zrušila superhrubou mzdu a připravila se tak o sto miliard na příjmové straně rozpočtu. A do toho běží kolorit zvedání platů státním zaměstnancům a pochopitelně také důchodů.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že právě důchody rostly v minulých letech dost a neúměrně zatížily státní rozpočet, takže v příštím roce by mohl stačit růst o zákonnou valorizaci, je třeba si uvědomit, že letos jsou volby a politici se budou předhánět v předvolebních dárcích. Například pro sociální demokracii jde prakticky o jedinou možnost, jak ještě někoho oslovit.

A tak nepřekvapí, když ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová už vyhlásila boj o další významný růst důchodů. Ani zákonné navýšení by přitom v příštím roce nebylo zrovna nízké. Kdyby se neudělalo nic, valorizace důchodů v příštím roce bude činit průměrně 450 korun. Jenže u toho s největší pravděpodobností nezůstane.

Diskuse o valorizaci důchodů na příští rok nás čeká v letních měsících. Už teď je jasné, že zákonná valorizace vychází nízká. Ale já bych chtěla udržet rekordní tempo růstu důchodů, které ČSSD prosadila v posledních letech. České důchody jsou v průměru stále velmi nízké,” uvedla Jana Maláčová pro deník Právo.

Ministryně práce a sociálních věcí tak naznačila, že by chtěla udržet přibližně stejný růst jako v předchozích letech, kdy se důchody zvedaly každoročně i o více než tisíc korun.

Růst důchodů vyšší než valorizace má přitom podporu i dalších stran. Premiér Andrej Babiš potvrdil, že pro jeho hnutí byli důchodci vždy prioritou, čímž nechtěně přiznal i to, na jakou cílovou skupinu se ve volbách zaměří. Nepřekvapí, že co nejvyšší důchody podporují také komunisté.

Jana Maláčová přitom už dříve uvedla, že zvažuje vyplacení další jednorázové dávky, tak jako tomu bylo v loňském roce, kdy důchodci před Vánoci dostali takzvané rouškovné ve výši 5000 Kč. To, zda ho obdrží i letos, bude záležet na tom, zda se potvrdí, že senioři měli kvůli epidemii vyšší výdaje. Argumenty pro to by se přitom našly: musí si například kupovat respirátory.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments