Ministrem vnitra Afghánistánu se stal terorista, na kterého je vypsána odměna 215 milionů. Je napojen na Al-Káidu

Pokud se snad někdo domníval, že spojenci v Afghánistánu splnili svůj základní cíl, kterým bylo zamezit působení teroristických organizací na jeho území, jež následně uskutečňovaly útoky na západní svět, musí být po nejnovějších událostech na pochybách.

Tálibán totiž představil novou vládu, která bude rozhodovat v zemi, která teď nese jméno Islámský emirát Afghánistán, jak informuje BBC. Největší rozruch přitom nebudí jméno předsedy vlády, nýbrž ministra vnitra, tedy člověka, který bude napříště zodpovědný za bezpečnost v zemi. Sirádžuddín Hakkání je totiž oficiálně uznaným teroristou, na kterého Spojené státy americké vypsaly odměnu ve výši 10 milionů dolarů, tedy přibližně 215 milionů korun. Tato odměna je přitom stále v platnosti. Není to navíc tak, že by odměna byla vypsána na všechny hlavní činitele Tálibánu. Ba právě naopak, Hakkání se v tomto ohledu vymyká.

On se totiž vymyká i v rámci Tálibánu. Ve skutečnosti není přímo jeho příslušníkem, ale je hlavním představitelem takzvané “sítě Hakkání”, kterou založil jeho zesnulý otec Džaláluddín Hakkání. Kromě toho je tu také jeho strýc Chalíd Ahmad, na nějž je vypsaná odměna 5 milionů dolarů. Hakkáníovci se s Tálibánem spojili ve snaze vyhnat ze země největšího nepřítele, tedy Spojené státy americké. Zatímco samotný Tálibán kdovíjaké vztahy s teroristickými organizacemi nepěstuje, v případě sítě Hakkání je tomu jinak. Je považována za spojovací článek Tálibánu a al-Káidy.

Sirádžuddín Hakkání pravděpodobně stál za teroristickým útokem na kábulský hotel v roce 2008, při kterém zahynulo šest lidí včetně jednoho Američana. Nově jmenovaný ministr vnitra podle informací FBI také koordinoval útoky namířené proti spojencům v Afghánistánu. Málem se mu zdařil také atentát na bývalého prezidenta Afghánistánu Hámida Karzáího. V dubnu 2008 na něj ozbrojenci nelítostně zaútočili puškami a granátomety během vojenské přehlídky. Prezident unikl, ale tři civilisté zemřeli.

Zajímavý životopis však mají i další členové vlády. Ukazuje se, že řada z nich byla hlavními protagonisty hrozivé vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001. Premiérem je Muhammad Hasan Achund, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky zakladatele Tálibánu mully Muhammada Umara. Ve vládě usedne také Umarův syn Jákob coby ministr obrany.

Tálibán se sice snaží o mezinárodní uznání, ale jeho konání to nejen spojencům, ale i Rusku nebo Číně vůbec neulehčuje. Ze země přicházejí zprávy o masivním útlaku žen a rychlém nastolování přísného práva šaría. Těžko si také představit, že spojenci budou vyjednávat s vládou, ve které zasedají teroristé.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments