Němci plánují zdražit benzín až o 18 korun, odhalil tajný vládní dokument. Může se tak stát už za pár měsíců

Energetická změna je v Německu v plném proudu. Země před lety jako jedna z prvních na světě ohlásila postupný konec jaderné a emise produkující energetiky s tím, že svou potřebu bude uspokojovat ze slunečných a větrných elektráren. Podle expertů šlo o mimořádně ambiciózní plán, který bude jen velmi obtížné naplnit. To se teď potvrzuje. Německu se nedaří plnit jeho vlastní plán v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého. Vážně tak zvažuje významné zdanění pohonných hmot. Benzín by u našich sousedů mohl zdražit o 70 centů, tedy přibližně 18 korun, jak píše deník Handelsblatt s odkazem na interní materiál německé vlády, který se dostal k novinářům.

Dokument zvaný nevinně “Projektionsbericht” upozorňuje na skutečnost, že Německo významně zaostává nejen za vlastními klimatickými cíli, ale dokonce i za tím, k čemu se zavázalo v rámci Pařížské dohody o klimatu. Tuto zprávu přitom německá vláda zveřejňuje každé dva roky. Ta aktuální, na niž se média odkazují, je však stále v utajeném režimu, přestože měla být zveřejněna už v březnu. Tehdy se však německá vláda vymluvila na probíhající koronavirovou epidemii. Ukazuje se však, že vláda dost možná chtěla publikaci odložit až na období po německých volbách, které se konají 26. září.

Zpráva totiž nejen shrnuje to, jak se Německu daří v plnění klimatických cílů, ale také nabízí postupy, jak kýženého pokroku dosáhnout. A v tomto směru je aktuální dokument velmi třaskavý. Němci se z něj totiž dozví, že si budou muset nejspíš významně připlatit za pohonné hmoty.

Zpráva konstatuje, že Německo nesplní své cíle v odvětví dopravy v roce 2021 o celých 7 milionů tun emisí a v roce 2022 dokonce o 22 milionů tun. Propočty expertů, na než se dokument odkazuje, tvrdí, že by ceny benzínu a nafty měl ovlivnit plánovaný příplatek ve výši 70 centů za litr.

Čtěte také: “Politici mají jediného nepřítele: Auto.” Likvidujeme vlastní blahobyt, píše nejčtenější německý deník

Německo přitom už loni odsouhlasilo uhlíkovou daň, která počítá s poplatkem 25 eur za tunu oxidu uhličitého. Připočítává se ke všemu, co tyto emise způsobuje. U pohonných hmot to dosud znamenalo příplatek ve výši přibližně sedmi centů na litr. Jenže vyrovnání 20 milionů tun CO2 bude vyžadovat mnohem radikálnější zásah.

Vyšší zdanění by museli odsouhlasit němečtí poslanci. V Německu však panuje o klimatické politice shoda napříč politickým spektrem a není zde zvykem zpochybňovat závěry expertů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments