Ministryně Benešová zaútočila na nejvyššího státního zástupce, hrozí jeho odvolání. Jde o Vrbětice

Kauza Vrbětice stále více štěpí českou politickou scénu, a to i v rovině samotné vlády, kdy jednotliví členové nemají na věc stejný názor. Zatímco premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček otevřeně mluví o jediné vyšetřovací verzi, která počítá s účastí ruských agentů na výbuchu muničního skladu, ministryně spravedlnosti prohlásila, že vyšetřovacích verzí je hned několik. Tak se zařadila po bok Miloše Zemana, který svými slovy kauzu a účast Ruska bagatelizoval, čímž poskytl vítanou munici ruské propagandě.

Marie Benešová se teď zaměřila na roli nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana v celé kauze. Nelíbí se jí totiž, že se Zeman v této otázce angažuje a veřejně k ní vystupuje. Jeho aktivitami je překvapena a nevidí pro ně důvod. Dokonce prohlásila, že se pasuje do role generálního prokurátora, což byla funkce po sametové revoluci odmítnutá. Namísto ní funguje soustava státního zastupitelství.

Podle platného zákona o státním zastupitelství není nejvyšší státní zastupitelství v dozoru ani v dohledu této živé kauzy a nemělo by se v ní vůbec angažovat ani ji komentovat. Zeman by měl svoji horlivost proto vysvětlit,” uvedla Marie Benešová pro deník MF DNES.

Pavel Zeman byl jedním z těch, kdo se k vrbětické kauze vyjadřuje od počátku a poskytuje určitá informace směrem k veřejnosti. Naposledy se o slovo přihlásil dnes, kdy byl naznačen záměr ministra vnitra Jana Hamáčka směnit zametení kauzy pod koberec za milion ruských vakcín Sputnik V. Zeman se ministra částečně zastal slovy, že z dotyčné schůzky nenabyl dojmu, že by se k takovému obchodu schylovalo. Jednoznačně ho však nedementoval ani se nepostavil za Hamáčkovi verzi kamufláže.

Marie Benešová je s prací nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nespokojena dlouhodobě. Kriticky hledí například na jeho angažmá v kauze vydání majetku rodu Czerninů. Jeho úřad se v této věci třikrát dovolával. “Můžu podat kárnou žalobu, ale můžu být třeba i ostřejší, to znamená, že taky můžu podat návrh na odvolání,” uvedla Benešová.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments