Místo 15 má být ministrů 17, oznámil Petr Fiala. Koalice přitom chtěla státní správu zeštíhlit a propouštět úředníky

K nečekaným závěrům dospěly koalice Spolu a PirStan po svém úterním jednání o složení budoucí vlády. Pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala po jednání novinářům oznámil, že dohoda o vládě má být hotová nejpozději do 8. listopadu. Tehdy se má také poprvé sejít nová Poslanecká sněmovna.

Zástupci koalice do této doby nechtějí komentovat personálie ani program. Něco však Fiala přeci jen nastínil. Ministrů by mělo být nově 17 namísto dosavadních 15.

To je překvapivé rozhodnutí s ohledem na to, že zejména koalice Spolu slibovala zeštíhlení státního aparátu a ve škrtech počítala i s významným propouštěním úředníků.

Noví ministři však prý neznamenají hned nová fyzická ministerstva. “V žádném případě neuvažujeme o vytvoření nového resortu, nového úřadu, nového ministerstva, ale diskutujeme o pozicích členů vlády,” uvedl Fiala.

V úvahu připadá to, že vzniknou funkce ministrů digitalizace a evropských záležitostí, o kterých už se nějakou dobu diskutuje.

Důvodem vzniku nových funkcí je ale zřejmě i to, že ve vládě zasedá rekordní počet stran. Hned pět subjektů potřebuje do nové koalice umístit své viditelné tváře, což není jednoduché.

Pro některé voliče může jít přesto o zklamání. Například ODS dříve často mluvila spíše o slučování stávajících ministerstev. Například ministerstva průmyslu a dopravy se v jejích plánech měly přetavit v ministerstvo hospodářství.

Foto: Spolu

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments