Mnoho důchodců má nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k důchodu navíc. Většina to ale neví a o peníze přichází

Důchodci mají často problém vyjít se svým důchodem. Přestože se penze v posledních letech rekordně navyšovaly, mnozí senioři stále spíše živoří. Velká část z nich totiž pobírá podprůměrný důchod, se kterým sotva pokryje všechny své životní potřeby.

Jednou z největších položek v rozpočtu seniorů přitom tvoří náklady na bydlení, ať už jde o platby energií nebo samotného nájmu. Mnozí mají přitom za to, že od státu dostanou pouze důchod a z něj pak musí pokrýt veškeré své výdaje. To však není správná úvaha. Stát má totiž pro potřebné připraveny také další formy podpory. Jsou to ale velmi často právě důchodci, kteří o ně nežádají, ačkoliv na ně mají nárok a mnohdy by je to dostalo z finančních těžkostí.

Jak vyplývá ze studie Bydlení jako problém – zpráva o vyloučení z bydlení 2021, o příspěvek na bydlení nežádá celých 84 % domácností tvořených důchodci, které mají nárok na podporu ve výši alespoň 1000 Kč, ale mnohdy výrazně více.

Čtěte také: Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit

Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?

Příspěvek na bydlení pochopitelně není jen záležitostí důchodců. Ovšem jsou to právě oni, kdo ho ze všech nejčastěji opomíjejí. Naopak nízkopříjmové domácnosti tvořené mladšími lidmi už si o něj zvykli žádat, u seniorů je to stále problém.

Kritérium pro čerpání příspěvku na bydlení je přitom velmi jednoduché. Zažádat o něj může každý, jehož náklady na bydlení překračují 30 % čistého příjmu. V případě Prahy je to potom 35 % čistého příjmu.

Náklady na bydlení přitom není obtížné spočítat. Pakliže bydlíte v nájmu, jde jednoduše o nájemné, které doplníte o výdaje za plyn, elektřinu, vodu a také služby, jako je například provoz výtahu v domě, společné osvětlení nebo svoz odpadu.

Málo se ví, že o příspěvek na bydlení mohou žádat také lidé, kteří bydlí ve vlastním. Zde se počítá s tím, že i o vlastní byt je třeba se nějakým způsobem starat, a tak jsou zákonem vymezeny takzvané normativní náklady. Ty aktuálně činí 2182 korun za jednu osobu a 2912 korun za dvě osoby. Opět pak připočtete náklady na energie a služby.

Foto: Shutterstock

Jak o příspěvek na bydlení požádat

Žádost o příspěvek na bydlení vyžaduje určité papírování, ale administrativně zase tak složitá není. O podporu se žádá na příslušném úřadu práce. Žádost se podává jednou ročně, ale pozor, následně je pro udržení příspěvku nutné každé čtvrtletí dokládat náklady na bydlení a zároveň i příjmy, aby mohlo být posouzeno, zda potřeba trvá.

V žádosti musí být obsaženy veškeré náklady na bydlení, a to v položkovém rozpisu. Pokud jde o zálohové platby, ty se jednou ročně zúčtují. Pakliže by vznikl přeplatek, příspěvek se o tuto částku sníží.

Příslušné formuláře najdete na webu a je možné je vyplnit také elektronicky. V takovém případě je zapotřebí elektronický podpis či datová schránka. Formuláře vám ale dají v tištěné formě i na úřadu práce, kde vám úředníci a úřednice také pomohou je vyplnit.

Čtěte také: Někteří Češi pobírají důchod i 100 tisíc korun. Jak toho lze dosáhnout?

Nárok má stále více důchodců

V případě důchodců a čerpání dávek na bydlení jde skutečně o kuriózní situaci. Stát totiž většinou řeší pravý opak, a to situace, kdy se zdá, že některé dávky jsou zneužívány. Důchodci však jakoby nechtěli státní rozpočet dále zatěžovat. Důvodů, proč si nechávají příspěvky uniknout, může být více. Někteří jsou zvyklí starat se o sebe a od státu nechtějí nic více než svůj důchod. Další o této možnosti pravděpodobně nevědí.

Pravdou ale je, že v rámci současného trendu roste počet důchodců, kteří mají na příspěvek na bydlení nárok. Důvodem jsou stále více se zvyšující ceny nájmů a v poslední době také energií. Více a více důchodců tak za bydlení vydává více než 30 % svých čistých příjmů.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, Bydlení jako problém – zpráva o vyloučení z bydlení 2021

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

71 názorů k článku “Mnoho důchodců má nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k důchodu navíc. Většina to ale neví a o peníze přichází

  1. Nedávno sem to tu psal bud o tom důchodci vůbec nevědí, a nebo vědí ale mají strach že úřednice je od palkujou že nato nemají nárok popřípadě chtěj po nich X papíru to vám chybí atd a nakonec na to nebudou mít nervy tak se nato vykašlou po případě jim nějaké peníze daj ale bude to málo a ještě jim nebudou klidně něco proplácet.

    1. Máte pravdu: J to zjevně umysl ,hodně dokladu,hromada potvrzeni,On se v tom Duchodce uplácá a da pokoj..

    2. A proč nemám nárok na příspěvek na bydlení jen proto,že jsem v pronájmu družstevního bytu???Co to je za zákon.Platím poctivě i jako v nájmu,tak proč???

  2. Důchodci jsou ti, co byli zvyklí celý život pracovat! A určitě se i stydí jít o něco stát žádat. Jak říkala ta obluda Langšádlová, že důchodcům se nemusí přidávat, protože jsou zvyklí žít skromně. Mrcha jedna.

    1. Ano, to je ta paní, která vždy stojí jako křoví v druhé řadě při tiskovkách TOP 0,09 a stánkařů a přihlouple se usmívá. A je to ta paní, co prohlásila, že důchodci (ti starší) zažili válku a jsou zvyklí se uskromnit, a tudíž není třeba jim cokoliv přidávat, že ??!! Pokud jde ovšem o přidávání pos.ancům, tak to je jiná, protože oni přece vykonávají práci jako těžce pracující v dolech a hutích (ironie).

  3. Máme bohužel nepříjemnou zkušenost s mojí maminkou. Mladá úřednice ji s klidem poslala asi 5x pro další a další dokumenty a upřesnění. Podotýkám, že maminka má více jak 80 let, hůře slyší, hůře chodí. Sice pochůzky zvládá, ale několikrát propadla depresi, že dávka je prostě nedobytná. Úřednice na ni podle jejich slov byla velmi nepříjemná. Rozhodně se zde ukázalo, že se systém k lidem v zasloužilém věku chová jako k potenciálním zlodějům. Je to opravdu ostudné. ÚP v Brně nakonec mamince příspěvek přiznal, ale …

    1. Jsem invalidní důchodce, ale to je normální, za mlada by ode mě dostala na zadek, co by se do ní vlezlo, poslední arogance ze strany státních úřednic je, cituji: však vy po mě něco potřebujete !!!!! Státní úředník by měl snad sloužit lidu, ne ???

    2. Možná by stálo za to nějak mamince s žádostí vypomoci,vzít si volno v práci ,zajet tam s ní a vyslechnout úřednici,co vše k žádosti potřebuje.Starý člověk jde na úřad,má problémy s chůzí,sám se sebou a přijde domů a nic si nevzpomene,co mu úřednice říkala.
      Nebo,pokud bydlíte přes celou republiku daleko od matky,požádat někoho,sousedy a pod.

    3. To je přesné. Taky se mi to stalo a od té doby jsem na úřad nešla. Taky hlavně proto, kdy mi ta mladá úřednice řekla, že ona by takhle nežebrala.

  4. Pane Aleš B. Máte naprostou pravdu!!! Než podstupovat aroganci “establišmentu” a papírovou anabázi, tak to ať si to radši strčejí do míst mezi krkem a patami. Děkuji pěkně.

    1. Ti co odcházeli do důchodu v posledních letech, mají důchody slušné. Nepodepsal se jim na nich Kalousek, který snižoval platy o 10%

    2. co má společného stále dokola antibabiš se sociálnimi dávkami, vzpamatujte se už konečně , je pravda, že dokazovat, že máte nárok na dávku často je ponižující

    1. Je uslechtile ze zemrete v 60ti pro blaho kapitalizmu,ale ja ne a budu chtit cim dal tim vic,mam rada luxusni jidlo a osmetiku.Takze budem s kamaradkou zadat evropske duchody,nspirovalli nas osvc jakvyzadali nemecke kovidve vyrovnavacky.chi,chi jo jo

  5. Můj děda zahynul v koncentráku a můj táta byl nasazen na nucených pracech v Německu. Po revoluci zažádal o odškodnění a bylo mu řečeno, že memá nárok, protože byl v té době již plnoletý. Úplně na věc rezignoval. Mě to ale nedalo, vzal jsem jeho papíry a začal běhat po úřadech. Nakonec se zjistilo, že v roce 1941 bylo sice tátovi 19 let, ale plnoletost byla v té době od 21 roků. Odškodnění dostal, ale arogance úředníků je bezmezná.

  6. všichni nyní vytváříme dluh pro příští generace a senioři se na tom podilejí nejvétší mérou…

    1. Tak se mladí postarejte. Důchodci před zasloužilým odpočinkem pracovali, aby měli jejich rodiče také nárok na důchod. Kolik vás dnes pracuje ?

      1. Vy ani nevíte,kolik práce u PC nadělají tito kritikové,Víte jak z toho bolí nohy a záda?Nezávidím jim a přeji zasloužilý důchod.

    2. Pracovala jsem do 75 let. Důchod nic moc, ale výdělky jsem předdůchodem měla pěkné. Žádala jsem o přepočet , ale nic, prý je to v pořádku. Až ochotná úřednice v HK na sociálce vše sepsala a zjistilo se, že jsem byla dlouhá léta krácena o 3000,- kč měsíčně. Doplatili ale jen za 5 let zpátky, na ostatní není nárok. Spravedlnost?

    3. pane ,když tomu prosím nerozumíte ,tak raději nic nepište, Vy nemáte rodiče ? Asi jste jiné planety !

    4. Nechci být sprostá ale to moze napsat jen takový člověk co neskusil celý život pracovat od nevydim do nevidím a rukama

        1. Josefe, Josefe, kdyby ty peníze nerozkradla v 90 letech ODS , ta mohli mít dnes důchodci pr.duchod 30 tis. Že se nestydíte.

    5. co už za těch 30let od revoluce udělala Vaše generace pro stát, důchodci odpracovali minimálně 40let i více

    6. A kdo vám tady všechno vybudoval??? Nebýt zlodějů předcházejících vlád, tak byste se měli dobře do konce života!!!!!!!

    7. Pane Josefe,to nemyslíte vážně!!! My máme odedrených 44 roku,do důchodu jsme šli s 10 000kc a vy si toto dovolíte napsat.Jak by se vám z takových peněz žilo?Přeji vám,aby jste si to někdy musel vyzkoušet!!!Přála bych vám padnout na hubu,pak si možná uvědomíte,o čem to je!!!

    8. Kdepak,to vytvari falesne matky samozivky.Doma maj pataka a hrajou si na oplodneni neznamym vojinem,cest vyjimkam

    9. Nevím o kterých seniorech si tohle myslíte. Já jsem pracovala od 15 ti let, byli jsme tři děti, otec se na nás vykašlat a moje matka dřela, aby nás uživila, proto jsem šla tak brzy pracovat, abych si mohla koupit boty, protože jsem nosila děravé. Od té doby jsem se živila po celý život sama. Dnes mám důchod 9000.-Kč za 42 let práce. Jelikož jsem si něco našetřila a můj důchod je takový jaký je, tak jsem z úspor dotovala moje náklady na bydlení, úspory bohužel došly, tak jsem musela jít žádat o příspěvek na bydlení, je to ponižující, kdo to nezažil, tak to nepochopí. Kolik máte odpracováno Vy? Myslíte, že se Vám nemůže stát, že budete někdy bez příjmu? Umíte si to vůbec představit? Kdo nezažije, ten nikdy nepochopí. Můžete se stydět házet všechny důchodce do jednoho pytle. Ještě nevíte, co Vás v životě potká. Kdo soudí, bude souzen.

  7. Pro mnohé důchodce je ale také ponižující žebrání o dávky. Za posledních 15 let se na důchodech  zase tolik nepřidalo, zatímco platy v Praze vyskočily o 100%. Náklady, které nemohou ovlivnit (elektřina, plyn, voda…) rostou stejně i důchodcům

  8. Není to pravda, nebo mámu na úřadě obelhali. Platila nájem se službami celkem 8000, a důchod má něco přes 9000. přesto na příspěvek na bydlení neměla nárok, prý má důchod dost velký. Takže jak to je?

    1. Mě řekli,že mám důchod přes 10.000,– tak nemám na nic nárok,ale co z něj musím zaplatit a nezůstane mi ani na rohlík je nezajímá.A v družstevním podnájmu nemám nárok vůbec,proč?????To je pro mne likvidační,mám žít ze vzduchu?

      1. ,máte žít ze vzduchu? věřtemy to byse naším uředníkum opravdu líbilo to by byl jejich splnění sen.

  9. Důchod mám 12247,- Kč, jsem osamocená rozvedená důchodkyně, nemám děti, které by mi finančně vypomohly, bydlím na vesnici v bytovce. Náklady na bydlení činí 60% plus další poplatky. Abych vyšla, zrušila a prodala jsem i televizi. V zimě mám v bytě 18°C, protože elektřina se postupně zdražuje. . Chodím o holi a po zkušenostech žádání o průkaz ZTP jsem vzdala jakékoliv žebrání o jakoukoliv podporu. Často je nám vytýkáno, že užíráme ze společného koláče ale skutečnost je taková, že důchodový fond byl sloučen se státním rozpočtem a úspěšně rozkraden. O ty peníze mohly být navýšeny naše důchody. A tak navyšování důchodů o inflaci nevnímám jako nějaký milodar, vždyť jsou to jenom stokoruny. Státní úředníci s desetitícovými platy se také nestydí o navýšení platů o tisíce. Ten, kdo bere např. 50 000,- Kč těžko pochopí důchodce, který musí vyjít po odečtení nutných nákladů se 4000,- Kč na jídlo, oblečení, příplatek na léky a další . Proto si o příspěvěk na bydlení zkusím požádat, nevěděla jsem, že na to mám nárok.

    1. Důchodový fond zahrnul do státního rozpočtu pan Klaus, když byl ministrem financí. Já mám odpracováno 46 roků, za které jsem odváděl sociální, takže si myslím, že bych si zasloužil lepší důchod.

    2. Věřím, že jste si před volbami vzpomněla, kam peníze z důchodového fondu zmizely. Pokud ne, tak exlídr ODS tuneldědek zvaný též šlohlpero Vám to vysvětlí.

    3. Já mám odpracováno 39 roků důchod 10665,- dávky za čtvrtletí mi chodily v částce 432,-kč poslední tři měsíce nic, měla jsem přeplatky 3050,-kč a nyní při stejných vydajích snížily na 272,-kč. A pak se mají důchodci skvěle a ty podřadnější práce musel taky někdo vykonávat.

    4. Tak mně bylo řečeno,že nemám nárok,protože mám důchod nad 10.000,– a taky,že bydlím v proníjmu družstevního bytu,tak kde a kam se mám obrátit.

  10. Důchodový fond byl sloučen se státním rozpočtem a úspěšně rozkraden za úřadování V. Klause. Tam důchodci celý život dřeli. Josefe, vy jste určitě volil ODS

      1. přesně tak, stačí se poédívat na stránky ministerstva financí a fond nebyl ani za socialismu, vše se řešilo průběžně ze státního rozpočtu

    1. žádný důchodový fond nebyl nikdy založen a to ani za socialismu , koukněte se na stránky MF a najděte si tam informace jak byl a je financován důchod 😀

  11. Známá si příspěvek požádala,protože bere 12340kč a nedostala nic,protože platí nájem kolem pěti tisíc.Pro že jeto málo.

    1. 12.340 /3 =4.113 Kč v případě, že náklady na bydlení jsou vyšší než 4.113 Kč, má nárok na příspěvek na bydlení 😀

  12. Každý jednou zestárneme a budeme si chtít užít důstojného důchodu, jako je to v ostatních státek, např. v SRN. Tam si důchodci užívají 2x až 3 x zahraniční zájezdy během roku, pobyty v lázních, které mají hrazené atd. Nemusí každou korunu několikrát přehazovat z jedné ruky do druhé a přemýšlet, zda mají na to, aby mohli zajít do kina, nebo si koupit o 1 jablko více, jako je to u nás. Naše vláda chce po občanech, aby odpracovali 35 let,
    nová vláda chce dobu zvýšit, zavést hrazení zdravotní péče, atd), ale už vám nikdo neřekně, že z vašeho výdělku dostanete v důchodu almužnu a je jedno, zda máte základní mzdu 15 000,- Kč nebo 30 000,- měsíčně. Dostanete 11 000,- Kč a hotovo! Víte vůbec, jak jsou dle výdělku odstupňované výše důchodu? Asi málo kdo z vás. Je to podle průměrné výše výdělku odstupňováno od – do, I. st, od- do II. supeň …a jestli se domníváte, že když máte 40. 000,- Kč měsíčně, že dostanete 20.000,- Kč důchod, tak si sundejte růžové brýle Důchod se vypočítává z průměru, např. od základní mzdy do 30. 000,- je to 11. 000,- Kč, Od 30 001,- Kč do 50 000,- Kč je důchod 15000,- Kč atd. Jděte se informovat na ŠSSZ, tam by vám to měli s ochotou říci! Náš stát se o důchodce neumí postarat a dokud je člověk mladý stáhne z něj kůži. Makej dokud můžeš a hlavně nevyčnívej a mlč. Kdo nejvíce okrádá stát a naši kasu? Obyčejní občané to nejsou, ale naši politici, každý si sype do svého rybníčku a jejich platy jsou výsměchem nám, občanům. Nad chováním našich politiků, ať se to týká jejich morálky, výše platů, podvodů a lhaní, kroutí hlavou nejen politici okolních států. V našem státě, to nemají lehké, ani mladí ani střední generace, natož důchodci.

  13. Praktický příklad : Jako invalidní důchodce 3. stupně jsem zkoušel na ÚP zažádat o jednu z forem příspěvku státu /úlevu na dani/ ale neměl jsem tu správnou barvou pokožky a měl jsem tudíž smůlu….

  14. Cokoliv je svěřeno do rukou člověka, na tom se projeví jeho konkrétní povaha. Konkrétně i v tomto případě. Kdyby IT mágové spustili nezávislý registr sociálních údajů každého občana, mohl by pracovat samostatně a obejít tak náladovost úředníků. To ale zřejmě není žádoucí, aby nás dobře využitá umělá inteligence přiblížila k pořádku a spravedlnosti. Ztráta zaměstnání, ze kterého lze ovlivňovat lidský osud. To je přímo trest boží.

  15. Je třeba zákon na kancelářský, hmotná zodpovědnost. . No a dvě třetiny jich vyhodit k míchačce. Vždyť půlku pracovní doby čumněj na mobil.

  16. Domnívám se, že mnoho důchodců žije samo ve velkých obecních bytech. Jejich uvolněním a umístěním těchto důchodců do vhodných, ale menších bytů by se částečně vyřešila bytová krize.
    Ovšem, bytová krize ve velkých městech je také vyvolána tím, že se tam stěhují lidé z venkova a z malých měst, aby tam dělali úředníky nebo rádce ve všelijakých neziskových politických organizacích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *