Mrazivá slova studentky žijící v Kábulu. Naplnily se ty nejhorší obavy, popsala chování Tálibánu přímo z místa

Málokdo očekával tak rychlý postup Tálibánu a mnozí tomu dodnes nemohou uvěřit. Afghánistán je opět v moci radikálního hnutí, které se spoléhá na ten nejpřísnější výklad práva šaría. Hnutí, které se Američanům před dvaceti lety povedlo potlačit, ale které nikdy zcela nezmizelo. Jednoduše si počkalo na svou příležitost, a ta přišla.

Situace je podle všeho špatná téměř pro všechny Afghánce. Pokud ale nějaká skupina zažívá sešup o mnoho pater níže, jsou to ženy. Ty mohly dosud v Afghánistánu žít velmi svobodně, možná svobodněji než v leckteré jiné arabské zemi. Američané podporovaly dívky v tom, aby chodily pravidelně do školy a následně na univerzity. Mnohé na základě toho získaly lukrativní zaměstnání ve státní správě či médiích.

Teď je ale všechno pryč. Nic z toho už pod Tálibánem nebude možné a ženy se musí vrátit do pozic, které jim dle práva šaría náleží už od středověku. Deník The Guardian teď přinesl obzvlášť tíživé svědectví jedné mladé ženy, studentky, která celý svůj dosavadní život žila v relativně svobodném Afghánistánu.

Mám téměř dodělané dvě simultánní studia ze dvou nejlepších univerzit v Afghánistánu. Měla jsem promovat v listopadu na Americké univerzitě Afghánistán a na Kábulské univerzitě. Ale to vše se doslova vypařilo před mýma očima,” popisuje žena v textu pro The Guardian. “Tolik dní a nocí jsem pracovala na tom, abych se stala člověkem, jakým jsem. A přesto, když jsem dorazila domů, to první, co jsem spolu se svými sestrami udělala je, že jsme schovali své občanky, diplomy a certifikáty. Jsem zdrcená. Proč mám schovávat věci, na které jsem hrdá?

Jako žena se cítím být obětí politické války, kterou začali muži. Už se nemohu smát nahlas, nemohu poslouchat svou oblíbenou hudbu, nemohu se setkávat se svými přáteli v oblíbené kavárně, nemohu si obléct své oblíbené žluté šaty a dát si růžovou rtěnku. A už nemohu chodit ani do své práce nebo dokončit univerzity, kterým jsem věnovala roky,” píše z Afghánistánu žena, které jsou upírány věci, jež dosud vnímala jako samozřejmost.

Foto: Shutterstock

Podle této mladé ženy je zvrat situace děsivý. Na ulicích bylo možné vidět vystrašené tváře žen a veselé tváře mužů, kteří nenávidí ženy. Nebyli to přitom jen bojovníci Tálibánu. Mnozí afghánští muži vyšli do ulic a radikály vítali. Následně se společně smály ženám a zastrašovali je. Na místo toho, aby se jich zastali.

Když se vzdávala jedna provincie po druhé, přemýšlela jsem o svých dětských snech. Já ani mé sestry jsme nemohli spát, vzpomínali jsme na příběhy naší matky, která nám vyprávěla o éře Talibánu a způsobu, jakým zacházeli s ženami,” vypráví studentka. Sama byla přesvědčena o tom, že se vláda její země bude s pomocí armády Tálibánu bránit. Nenapadlo jí, že se vše tak rychle rozsype. Právě to se ale stalo. Teď se musí připravit na život, který bude úplně jiný než ten, na jaký byla zvyklá. Bude o poznání smutnější.

Tento příběh může být protipólem názoru, který v České republice šíří například arabista Petr Pelikán. Podle něj ženy v Afghánistánu vlastně ani žádná práva nechtějí. Jak se ale ukazuje, za posledních dvacet let vyrostla generace žen, u kterých už je to jinak. Je také otázkou, zda dříve ženy skutečně svá práva nechtěly, nebo se to jen bály říct, případně o něčem takovém vůbec neměly ani tušení. Čtěte více: Afghánistánu vůbec nerozumíme, říká arabista Pelikán. Místní ženy jsou se svým životem spokojené, “tlumočníci” jsou ve skutečnosti agenti

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

14 názorů k článku “Mrazivá slova studentky žijící v Kábulu. Naplnily se ty nejhorší obavy, popsala chování Tálibánu přímo z místa

  1. A co zabránilo této ,,prozápadní uvědomnělé skorobojovnici”, zachovat se jako děvčata v Kurdistánu, která prostě a jednoduše ,,vzala věci do svých rukou”? Jo ,,storky” o ublížených a neschopných, vlastně otevírají ,,srdce a peněženky” líp, hlavně pokud jde o migraci.

  2. Pujcim si komentar a nazor snad nebude vadit i u nas jsou kolaboranti jedni by nas dali nemcům a druzi vymenili misto muslimů kazdy vi o koho jde .

  3. A může se snad někdo divit tomu, že jak Talíbáni dostanou do rukou takovou ” slepici” že jí předhodí mužstvu k všeobecnému použití ??!!??

    1. Přidal bych jim tam tu nánu pekarovou. Arabský nápis na sobě už má, tak je připravená na všeobecně používání.

  4. Tenhle typ článků se sluníčkovými příběhy jsou lživá podprahová propaganda, která má hrát na naše city. Po odchodu vojsk NATO z Afghánistánu je očekávána další obří vlna migrace do Evropy a cíl té propagandy je samozřejmě stejný, jako v začátcích migrační krize v roce 2015, tzn. co nejvíc otupit odpor Čechů k migraci z jiných kultur. Počítejte s tím, že tyhle sluníčkové články se budou objevovat stále častěji, tak jak se objevovaly v médiích vždy, když byla očekávaná migrační vlna. Brusel, Merkelovou ani lidskoprávní neziskovky ještě nepřešly snahy k nám dostat migranty z jiných kultur. Oni s tím nedají pokoj a situace v Afghánistánu jim dává zase příležitost k tlaku na přijímání migrantů na nás i naše představitele. Jímá mě podzření, že nynější návštěva prezidenta Německa v ČR má za cíl přesvědčit naše představitele aby se podvolili tlaku na přijímání migrantů. Posledně, když tu přijela Merkelová, tak taky jen proto aby nám vnutila ty svoje pozvané černé dárečky.

    1. “… proč nejdou bojovat za svobodu ty vaši muži”
      viz můj příspěvek výše. Nemůžete chtít po někom, koho diskriminujete, aby bojoval za systém jenž mu upírá jeho práva.

  5. Tohle má 2 roviny:
    1) ad to, co říkal Petr Pelikán. Ten totiž uvedl to podstatné. Ano, jsou tu tisíce lidí, které chtějí západní způsob života. A to i tisíce žen. Ale v AF žijí miliony obyvatel, tedy i miliony žen. Podle jednoho příběhu jedné ženy nelze soudit na celkový stav společnosti. Paradoxně tak nelze činit ani na základě příběhů všech žen, které utekly “na západ”. Jsou to totiž právě ty, které chtěly na západ. A to není většina žen v AF. Tím netvrdím, že znám názor většiny žen v AF, jen tvrdím, že takto nelze soudit.

    2) Když by po mě dnes někdo chtěl, abych šel do války za marx-progresivistik-feministické výdobytky=abych šel riskovat vlastní kejhadlo za lidi, kteří mne (začasté prokazatelně) diskriminují, tak bych se na to taky vykvák.

    1. Pelikánovi se moc věřit nedá. Jako muslim by rád viděl zahalené ženy i u nás. Považuje to za přirozený stav věci, a ženy, které s tím nesouhlasí, považuje za zvrácené.

      1. Nejsem si zcela jist, zda jste pochopil o co šlo mě.
        1) TAL má v AF zjevně a nepopiratelně dosti širokou základnu podpory a nestaví se proti němu ani většina žen, resp. nejeví snahu před ním prchnout.

        2) Feminismus je velmi obtížné, prakticky nemožné, rozlišovat na umírněný, rigidní, radikální …, a zároveň má jak obrovský vliv v tzv.demokratickém světě, tak i masivní snahu diskriminovat muže a i ty ženy, které si “dovolí mít tu drzost”, že s ním nesdílejí jeho/jich (začasté velmi podivné) postoje. Ale zároveň po mě stát, otevřený vlivu těchto “divnožen” chce, abych mu byl v případě krize loajální a šel (i) za svou vlastní diskriminaci nasazovat život. Ale to bych fakt musel mít IQ tyque …

  6. Jsem zmatena.Afghanistan je nam prezentovana jako zeme chuda zmitana valecnym konfliktem a kam je treba posilat hromady pomoci a penez a tady slecna studentka se najednou nemuze jit poveselit s kamoskama do sve oblibene kavarny.Ve meste se asi meli jak prasata v zite a na sve spoluobcany na vesnici kaslali a nepomohli.Divna zeme.

  7. Měli zbraně, mohli se bránit. Podobná situace byla údajně i v Rusku po VŘSR, kdy všichni naříkali, jak to je, či bude, hrozné, aůe ochota popadnout pušku a jít na bolševiky byla skoro nulová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *