Na Karlštejně se kdysi odehrála tragická noc. Pes prokousl krk české královně

Dějiny královských a šlechtických rodů jsou plné nešťastných a nepovedených sňatků. Podobného se dočkala i česká královna Johana Bavorská, když byla ve 14 letech provdána za následníka českého trůnu Václava IV.

Neúspěšné manželství

Karel IV. hledal pro svého syna Václava vhodnou nevěstu vlastně od chvíle, kdy se chlapec narodil. Kandidátek bylo hned několik, volba nakonec ale padla na dceru bavorského vévody Albrechta – Johanu. Když si dívka Václava brala, bylo mu teprve devět let. To byl dost nízký věk i na středověk, takže s naplněním sňatku se čekalo několik dalších let.

Jestli si však někdo myslel, že až spolu začnou Václav a Johana sexuálně žít, přijde potomek a dědic trůnu – mýlil se. Jejich manželství zůstávalo bezdětné.

Václav nejevil o svou ženu moc velký zájem

Spekuluje se, že byl Václav neplodný, protože neměl potomky ani se svou druhou ženou. Ať tak či tak, obecně o svou manželku nejevil moc velký zájem.

Jeho velkou vášní byl lov a také chov loveckých psů a šelem, kterým věnoval o dost víc pozornosti, než svoji mladé královně.

Foto: Commons.wikimedia / Category: Joanna of Bavaria, Queen of Bohemia

Záhadná smrt na Karlštejně

Jak Johana Bavorská zemřela s jistotou nevíme – můžeme si být jisti jen tím, že její smrt byla předčasná a zřejmě nečekaná.

Nejzajímavější (i když zároveň nejtragičtější) dobová zpráva říká, že Johanu zabil králův lovecký pes. Měl s královským párem spát v ložnici a když se královna v noci probudila a chtěla vstát, pes na ni údajně skočil a prokousl ji hrdlo. Není jasné, zda královna zemřela ihned nebo až následkem infekce a možná i kvůli nakažení vzteklinou.

V Německu se v té době také vyprávělo, že Johana už nedokázala snést odmítavé a přezíravé chování svého manžela, a tak se raději sama utrápila hladem k smrti.

Obě zprávy pocházejí z německého prostředí, které nebylo Václavu IV. moc nakloněné, v moderní době se uvádí mnohem prozaičtější důvod Johanina úmrtí – nakažení morem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, BooksGoogle

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments