Na letní dovolenou i s jednou dávkou vakcíny, navrhuje Chorvatsko a další. Ale co s dětmi?

Ačkoliv očkování všude v Evropě postupuje utěšeným tempem, nezdá se pravděpodobné, že by se podařilo proočkovat všechny zájemce oběma dávkami vakcíny ještě před létem. Plné očkování je přitom dnes podmínkou drtivé většiny zemí. Alternativou může být i test, který je však nutné provést i po návratu, a tak se prodraží.

Tomu, kdo chce vycestovat do zahraničí, v některých zemích bude stačit jedna dávka očkování a nějaký odstup od ní, aby už se to akceptovalo jako chráněná osoba,” uvedl pro televizi CNN Prima News Petr Arenberger.

Naráží tak na iniciativu tradičních turistických destinací v Evropě, které se snaží podmínky pro vstup maximálně zjednodušit, aby je mohlo využít co nejvíce lidí. Jde především o Chorvatsko, Řecko, Portugalsko či Bulharsko.

S tím ostatně nemá problém ani šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal. Ten už před časem uvedl, že by se do chystaných covidpasů mohlo uvádět už očkování jednou dávkou vakcíny, aby se cestování zjednodušilo. Řada studií totiž potvrdila, že i jedna dávka s určitým časovým odstupem poskytuje velmi kvalitní ochranu před nákazou koronavirem a víceméně vylučuje těžký průběh nemoci.

Jenže zatímco dospělí se brzy budou moci nechat naočkovat, v případě dětí taková možnost ještě nějaký čas nebude. Není ostatně ani jasné, zda se budou děti, které nejsou koronavirem příliš ohrožené, vůbec plošně očkovat. V jejich případě tak dnes ve většině evropských zemí platí, že se musí prokázat platným negativním testem.

Mnozí ale už volají po změnách, protože je to podle nich neférové, když se děti ani očkovat nemohou. Pro cestování tak jejich rodičům nezbyde než uhradit drahý PCR test, a to při odjezdu i návratu.

Některé země proto už zvažují, že by dětem poskytovaly PCR testy bezplatně. Česká republika se k nim ale zatím neřadí.

Řada evropských destinací však podmínky pro vstup dětí do země upravuje. “Děti do sedmi let vstupují do Chorvatska bez testu. To, zda budou turisté moci vstupovat na chorvatské území bez testování po první dávce očkování, zatím nevíme a ani o tom nemáme žádnou oficiální zprávu,” uvedla pro Lidovky.cz tajemnice chorvatského velvyslanectví v Praze Manja Tichá.

Některé země jdou ale ještě dál. Například Madeira láká turisty na jeden PCR test zdarma. Mohou ho absolvovat podle svého výběru po příletu nebo až před odletem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments