Na tohle se policistů nikdy neptejte. Jinak byste mohli skončit za mřížemi

Policejní kontrola není téměř nikdy příjemnou záležitostí. Obvykle stojí jen náš drahocenný čas, čas od času také musíme přispět státu výměnou za nějakou tu pokutu. Všeobecně je doporučeníhodné se s četníky nijak zásadně nepřít, zachovat dekórum a slušné chování. Velkou výhodou policistů je, že jsou na místě vždy ve výhodě, svou práci znají a obvyklou konfrontaci nemá běžný občas šanci vyhrát. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že většina policistů jsou slušní lidé a nikdy mě netepali ze svého rozmaru. Jsou ale situace a otázky, které ke klidnému průběhu kontroly určitě nepřispějí.

Ani policie vás nemůže prolustrovat bez důvodu, ale výjimky existují

Zákon poměrně jasně definuje, kdy po vás policista může požadovat legitimaci a řádně vás prolustrovat. Obecně se jedná o situace kdy se jedná o podezření z trestného činu, přestupku, nebo pokud odpovídáte popisu hledané osoby. Jinak by vás neměl bez zjevné příčiny nijak konfrontovat. Víme ale, že policisté si svůj důvod vždy obhájí a proto není nutné celé randevú s rukou zákona nijak natahovat.

Výjimku mají dopravní policisté. Ty své pravomoci mají postavené jinak. Při kontrolách na pozemních komunikacích je úkolem dopravních policistů vozidla kontrolovat dle svého uvážení a vyžadovat po řidiči veškeré potřebné dokumenty. Zde právě se právě nejčastěji setkáme s nějakou tou finanční ztrátou za nejrůznější prohřešky. Pokuta je vždy mrzutá, do horší situace se můžeme ale dostat v případě, že policistovi nabídneme jiné řešení situace.

Foto: Shutterstock

Na jisté věci se policistů neptejte

Oním řešením je zkusit policistu přesvědčit o výhodách pokuty, která se obejde bez bločku. Otázkou “Nešlo by to udělat nějak jinak” vstupujeme na velmi tenký led, který se při rozvíjení celé konverzace rychle prolomí. Policie je vždy povinna proti přijaté hotovosti vystavit pokutový blok. Pokud tedy trváte na platbě bez bločku, mohlo by být vaše jednání omylem vyhodnoceno jako pokus o uplácení.

Zákon je v tomto případě až nevídaně konkrétní a upozorňuje, že za trestný čin podplácení hrozí od jednoho roku do šesti let odnětí svobody. Policie navíc dnes téměř každou komunikaci s pokutovaným nahrává na kameru, takže přijetím úplatku by se sám policista mohl dostat do svízelné situace. Většině policistů několik vydělaných stovek nestojí za ztrátu místa a nejsem si jistý zda nepříjemnost u soudu za podplácení někomu stojí.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, portalridice

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments