Některé české autoservisy, to je poukázka na průšvih. Nejčastější způsoby, jak vás chtějí natáhnout

Každý vůz potřebuje ke svému provozu pravidelný servis. Velkou výhodu mají ti, kteří dokážou podstatnou část servisních úkonů zvládnout svépomocí. Hůře jsou na tom lidé, pro které je i banální výměna oleje španělskou vesnicí. V případě jakýchkoliv oprav tak musí spoléhat na autoservisy. Bohužel i v oblasti auto-moto oprav se najdou podvodníci, kteří se nestydí neznalého zákazníka řádně podojit. A na to se dnes spolu zaměříme.

Hledejte autoservisy s dobrými recenzemi

V dnešní době internetu není problém vyhledat kvalitní autoservis. Stačí jen sednou k počítači, nebo telefonu a můžeme vybírat mezi dílnami v okolí. Není také na škodu se probrat recenzemi na daný autoservis a zhlédnout celkové hodnocení zákazníků. Asi nejjednodušším způsobem je použití Google recenzí. Drtivá většina autoservisů je zanesena v internetovém prostředí a tudíž je na většinu autodílen nějakou tu recenzi splašit.

Velké množství pozitivních recenzí od česky hovořících profilů značí, že by se mohlo jednat o kvalitní podnik. Druhou možností je samozřejmě doporučení od někoho komu věříte. Výběr nového mechanika je často nelehká záležitost, kterou umocní fakt, že většina kvalitních servisů je dost vytížená.

Informujte se o použitých dílech

Oblíbenou metodou, jak ze zákazníka dostat co nejvíce peněz je použití nekvalitních dílů, které se na faktuře objeví jako “německá kvalita z Mnichova”. Podobné jedná se totiž velmi často odhaluje. Laik skutečně nepozná, zda nově namontované kotouče jsou originál od dealera, nebo jen čínský tovar za mrzký peníz. Tato skutečnost většinou vyplave na povrch až tehdy, kdy po měsíci provozu budou kotouče na vyhození.

Ještě horší situace je například při výměně spojky nebo motoru. Zde už jsou většinou ve hře velké peníze a do těchto míst ve vozidle skutečně nevidíte. V některých případech se můžete pokusit porovnat použité díly s tím co je uvedeno na faktuře. Papír ale snese všechno a bez demontáže daného dílu jeho pravost neověříte.

Foto: Shutterstock

Kalkulaci předem a s mechanikem komunikujte

Pokud se jedná o triviální opravu jako výměna brzd, kapalin, olejů, případně rozvodů, na obvyklém vozidle, je vždy na místě trvat na kalkulaci předem. Mnohé autoservisy již mají zkušenost co a jak trvá a stojí. Dokáží vám tedy předem oznámit jakou částku budete platit. Obvyklá rezerva kalkulace bývá 10%. V případě složitějších oprav je dobré se s mechanikem domluvit jak budete při opravě a platbě postupovat.

Dobrým zvykem je i zákazníkovi před neočekávanou opravou zavolat, oznámit mu situaci, přizvat ho na osobní prohlídku poškozeného dílu a sdělit mu celkovou náročnost opravy. Není neobvyklé, že u velmi složitých oprav probíhá platba v několika transakcích, které se odvíjejí od schválené a provedené opravy.

Foto: Shutterstock, zdroj: ReadersDigest, backroadplanet

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments