Problikává vás nedočkavý řidič dálkovými světly? Správná je jen jedna reakce, zná ji ale málokdo

Pravděpodobně každý se již někdy setkal s velmi horlivým řidičem, který nám problikáváním dával najevo, že ho na jeho cestách velmi zdržujeme. Kromě problikávání světly se podobní lidé obvykle nebezpečně přibližují k vozu, troubí a všelijak posunkují. Co ale dělat, když podobného blázna na silnicích potkáme? Existuje nějaká univerzální reakce na podobné situace?

Nejlepší reakce je chladná hlava a klid

Nejdůležitější reakcí je zachování klidu a chladné hlavy. Není moudré se nechat podobným magorem vykolejit. Vždy se tak soustřeďte hlavně na bezpečí vlastní a případně posádky vozu. Prastará poučka říká “Moudřejší ustoupí”. V tomto případě to platí dvojnásob. Pokud máte tu možnost budoucímu dárci orgánů bezpečně uhnout, je lepší tak učinit. V žádném případě se nenechte vyprovokovat ke stejné agresivitě.

Pokud ale šílenci z cesty uhnout nejde, například na úzkých silnicích, jeďte klidně stálou rychlostí. Agresora nevybržďujte a nedávejte mu důvod vás ohrozit ještě více. Dejte velký pozor na situaci, kdy se mu vás podaří předjet. Obvykle vám nejen zahrozí a ukáže na prostředníčku velikost svého přirození, ale může se vás pokusit vybrzdit. Taková situace je extrémně nebezpečná a bohužel může vina padnout ještě na vaši hlavu. Bez svědků, či kamerového záznamu, se obtížně dokazuje jste obětí a ne viníkem. Vinu obvykle nese ten, kdo někoho nabourá.

Foto: Shutterstock

Policie by podobné incidenty měla tvrdě trestat

Bratr autora článku byl jedním z podobně “živějších” řidičů. Při podobné eskapádě vytroubil ve svém Audi A6 o poznání menší Chevrolet Kalos. K jeho smůle ale v Kalosu sedělo několik horkokrevných rumunských mladíků. Vytroubení je z nějakého důvodu vytočilo do ruda a drahého bratra naháněli přes 20 kilometrů po okreskách, přičemž mávali z oken heverovou tyčí. Celé estrádě učinila přítrž policejní hlídka, které obou řidičům zabavila papíry.

To je ale příběh se šťastným koncem. Nezřídka podobné incidenty končívají tragicky. Člověk pod tlakem má tendenci přidávat na plynu s touhou uniknout z nepříjemné situace. A vysoká rychlost s horkou hlavou a nervem zabijí. Toto není problém jen u nás, ale v podstatě každého státu. V Čechách za jízdu bez bezpečného odstupu hrozí pokuta až 2 500 Kč na místě, ve správním řízení až 10 000 Kč a čtyři trestné body. Nicméně, z podobných případů vyřeší policie jen špičku ledovce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Progressive, LadenBurg

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments