Muž nakažený covidem chodil nakupovat, teď mu hrozí 8 let vězení. Češi se tak ale chovají běžně, vyplývá z průzkumu

Mnohým lidem v současné době nedochází, do jaké šlamastyky se mohou prostým nedodržováním opatření dostat. Stále platí nouzový stav a v případě nedodržení izolace nařízenou hygieniky je možné skončit na dlouhou dobu ve vězení.

Hrozí to i sedmašedesátiletému muži ze Sokolovska. Tomu vyšel pozitivní test na koronavirus, a tak ho krajská hygienická stanice poslala do izolace. Muž jí ale nedodržoval a vydal se ven, a to navzdory tomu, že kromě pozitivního testu měl i příznaky nemoci.

Nejprve ho v úterý 2. března policisté spatřili u obchodního domu v Kraslicích, kde postával u rychlého občerstvení. Ve věci policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu šíření nakažlivé lidské nemoci a případ prověřovala,” uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva. O týden později ho potom policisté přistihli u obchodního domu. Kvůli opakovanému porušování a tomu, že hrozila další recidiva, byl muž zadržen a převezen do vazby. Vzhledem k tomu, že se činu dopustil v nouzovém stavu, hrozí mu trest ve výši až 8 let odnětí svobody.

Jak přitom upozornil průzkum Světové zdravotnické organizace (WHO) provedený před časem v České republice, podobné chování je tu spíše standardem. Průzkum se sice nezaobíral přímo porušováním nařízené izolace, ale zjistil, že pouhých 46 % lidí je s příznaky covidu doma a nechodí do práce či za rodinou. Nadpoloviční většina je naopak schopna s příznaky vyjít na veřejnost a nákazu šířit. Pokud takoví lidé ale nemají nemoc potvrzenou pozitivním testem, nic jim nehrozí.

Hygienické stanice však mají v tomto velmi ztíženou práci. Lidé totiž stále nehlásí všechny své kontakty a snaží se je krýt. Přitom pouze tehdy, když kontakty oznámí, může jim hygiena nařídit test a případně i izolaci.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments