V kritickém stavu s covidem končí hlavně obézní. Roman Šmucler nabízí radikální řešení

Několik vědeckých studií potvrdilo skutečnost, že koronavirus závažněji napadá pacienty trpící nadváhou a obezitou. Bylo prokázáno, že nemocnice jsou přetížené především v těch zemích, které patří k nejobéznějším na světě. Nechybí mezi nimi ani Česká republika. Tento faktor potvrzují také lékaři z praxe.

Realita je taková, že mezi covidovými pacienty v kritických stavech se závažným zánětem plic je nápadně hodně obézních. Je to nejméně sedmdesát procent nemocných. To bych zdůraznil, že nejméně sedmdesát,” uvedl pro deník Právo přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Ševčík. “Občas jde dokonce o monstrózní typy obezity, kdy ženy mají i 150 kilogramů, muži 180. Covid změnil na našem oddělení tři základní parametry. V covidovém roce se na naší klinice zvýšila průměrná hmotnost pacientů, prodloužila se průměrná doba hospitalizace a zvýšila se úmrtnost.

Pavel Ševčík připouští, že covid může postihnout i štíhlého a zdravého člověka a zadělat mu na velké problémy. Takový organismus si ale s nemocí dokáže výrazně lépe poradit, a to díky lepšímu dechovému vzorci. Obézní pacienti se také hůře ventilují, případně se polohují na břicho. Také je tu zvýšené riziko srážení krve v cévách, které covid ve větší míře způsobuje.

Na tento faktor je nutné zareagovat podle stomatologa a častého glosátora koronavirového dění Romana Šmuclera. Podle něj jsou tato zjištění také příležitostí k radikální změně, která by nás mohla lépe připravit na příští epidemie, případně jiné zdravotní polízanice. “Zdravotnictví zchudne. Je to ale šance přestat jen lidi udržovat nemocné ale najít systém motivace, aby si čistili zuby, nepřejídali se a neopíjeli. Aby cvičili, radikálně zhubli. Pak nás nesmete další infekce. Rozdílná výše pojištění? Více peněz na prevenci,” vyzval Šmucler na svém facebookovém profilu.

Odborníci poukazují na skutečnost, že Češi žijí v porovnání se světem extrémně nezdravým způsobem života, který zahrnuje příliš málo pohybu a naopak mnoho jídla, alkoholu či cigaret. Roman Šmucler tak říká, že by každý měl přijmout zodpovědnost sám za sebe. Už dříve se objevily myšlenky, které teď nastínil právě stomatolog: obézní lidé by mohli platit více za zdravotní pojištění, protože pro veřejný systém jsou průměrně nákladnější. Zároveň by byli motivováni k tomu, aby zhubli.

Foto: Institut Asklepion

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments