Neodstoupím, vzkázal Blatný prezidentu Zemanovi. A Sputnik si počká

Ministr zdravotnictví Jan Blatný odmítl, že by se sám chystal odstoupit z křesla ministra zdravotnictví. Uvedl to v České televizi v reakci na výzvu prezidenta Miloše Zemana, aby na tomto postu došlo k výměně. Jedinou možností tak zůstává, že Blatného odvolá premiér Andrej Babiš. Ten takovou možnost v minulých dnech nepřipouštěl, ale dostává se pod stále větší tlak prezidenta, který požaduje nejen hlavu Blatného, ale také jeho vládního kolegy, ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.

Čtěte k tématu: Vyhoďte Blatného, má vinu na úmrtích, vyzval Zeman. Ostře pohrozil i Andreji Babišovi

Jan Blatný také oznámil, že si trvá na svém principiálním postoji k ruské vakcíně, případně dalším očkovacím látkám či lékům, které nebyly schváleny Evropskou lékovou agenturou. Takové se podle něj za jeho ministrování nebudou v České republice v nouzovém režimu schvalovat. Evropská léková agentura už Sputnik V sice prověřuje, ale výsledek padne zřejmě až za několik měsíců. Tehdy už může být vakcína zbytečná, protože bude dostatek látek západní provenience.

Miloš Zeman nejprve zahájil snahu o odvolání Jan Blatného nenápadně. Právě z jeho okruhu zřejmě unikla informace o možné výměně resortů zdravotnictví a zahraničí mezi Hnutím ANO a sociální demokracií. Zdravotnictví podle tohoto plánu měl nově řídit bývalý hejtman a Zemanův spojenec Jiří Běhounek. Ten také dopředu deklaroval ochotu nechat schválit vakcínu Sputnik V, případně její čínský protějšek. Právě to si prezident přeje.

Čtěte také: Nečekané. Ministr Blatný se postavil na odpor Babišovi. Jak dlouho vydrží?

K výměně ale nakonec nedošlo a premiér Babiš ji odmítl. Miloš Zeman tak nakonec promluvil otevřeně a vyzval premiéra, aby oba ministry nahradil zkušenějšími kandidáty. Jinak se prý vztahy mezi Hradem a Strakovou akademií zhorší. Andreje Babiše také obvinil z toho, že do funkce instaloval tak slabého ministra zdravotnictví, jakým je právě Blatný.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments