Nebude tu žádná demokracie. Konec diskuze, přiznal barvu Tálibán

Hnutí Tálibán ve čtvrtek oficiálně oznámilo vznik Islámského emirátu Afghánistán. Stalo se tak jen pár dní poté, co radikálové bez boje získali Kábul. Na místním letišti stále probíhá evakuace Afghánců, kteří se chtějí dostat ze země. Množí se však zprávy, že Tálibán utahuje smyčku a k letišti další lidi nepouští. Zároveň na několika místech v zemi násilně potlačil demonstrace. Objevují se také případy vymáhání práva šaría na ženách.

Skutečné aktivity Tálibánu jsou stále více v rozporu s tím, co toto hnutí oficiálně deklaruje. Například oznámilo, že počítá s podílem žen na vládě v zemi nebo že nechá opustit zemi každého, kdo o to má zájem. Zaznívají však už i opačné hlasy. Agentura Reuters citovala vysoce postaveného člena Tálibánu Vahídulláha Hášimího, který přiznal barvu.

V zemi nebude žádný demokratický systém, protože tu nemá kořeny. Nebudeme diskutovat o tom, jaký typ vlády máme v Afghánistánu zřídit. Máme v tom jasno. Bude tu právo šaría a hotovo,” uvedl Vahídulláh Hášimí, podle kterého v zemi zřejmě povládne rada. Objevují se však hlasy, že hlavní slovo by chtěl mít Haibatullah Akhundzada, který je oficiálně hlavním vůdcem Tálibánu.

Že Tálibán nechce žádné velké změny, dokládá právě i vznik Islámského emirátu Afghánistán. Jde o stejný název státu, který používal už za své krutovlády v druhé polovině devadesátých let.

Vahídulláh Hášimí také prozradil, že Tálibán začal s budováním nové národní armády, ve které mají mít místo i vojáci, kteří v armádě sloužili pod předchozím vedením země. Je to dáno skutečností, že se hnutí zmocnilo značného množství moderní vojenské techniky, a to včetně tanků a letectva. Potřebuje tak experty, kteří dokáží tyto stroje ovládat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments