Nechám se očkovat jako první, za vakcínu ponese odpovědnost stát, řekl Prymula. Tvrdě se opřel do prezidenta Zemana

Bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Andreje Babiše se chce nechat proti koronaviru očkovat mezi prvními a jít tak příkladem národu, který z velké části stále pochybuje o bezpečnosti či účinnosti očkování, jehož první dávky by do České republiky měly dorazit ještě letos. Právě Roman Prymula je přitom žhavým adeptem na obsazení nově vytvořeného postu vládního zmocněnce pro očkování. Touto funkcí chce premiér Andrej Babiš částečně obejít nepříliš úspěšného ministra zdravotnictví Jana Blatného a s pomocí Prymuly řídit očkovací strategii.

Zodpovědnost půjde za státem

Prymula připustil, že před vládou je obrovský úkol v podobě přesvědčení velké části populace, aby se nechala očkovat. Přibližně polovina lidí se přitom očkovat nechce nebo to přímo s odporem odmítá. Také proto se za bezpečnost vakcíny zaručí stát. “Systém je nastaven tak, že zodpovědnost nenese firma, která dodává preparát, ale stát. Všechny státy přijaly tuto tezi, zejména EU, stát by měl případně kompenzovat reakce,” uvedl Roman Prymula pro CNN Prima News.

Přesto však pravděpodobný zmocněnec pro očkování zdůraznil, že vakcína nebude povinná. Lidé však budou motivováni různými benefity, pokud se očkovat nechají. Na úrovni celé Evropské unie se počítá například se snadnějším cestováním, pokud bude mít dotyčný takzvaný očkovací pas. Prymula dříve připouštěl také možnost, že lidé nebudou po očkování muset nosit roušky ani tam, kde budou pro ostatní povinné. To však vidí jako neřešitelné epidemiolog Roman Chlíbek z ministerstva zdravotnictví, podle kterého by bylo obtížné kontrolovat, kdo je očkován a kdo ne.

Zeman nejde příkladem jako britská panovnice

Roman Prymula zkritizoval dosavadní práci ministerstva zdravotnictví ve vedení kampaně za očkování a proti dezinformacím. “Pokusy byly chabé, přitom je to stěžejní věc. Musíme jim vysvětlit proč, řada lidí má své pochybnosti a řada věcí není jasná. Pokud budeme mít dostatek informací, že je vakcína bezpečná, měli bychom jít příkladem jako třeba britská panovnice,” uvedl epidemiolog.

Prymula se tvrdě opřel také do prezidenta Miloše Zemana, který mu přitom udělil státní vyznamenání. Zeman se však k očkování vyslovil váhavě a podtrhl tak pochybnosti mnohých občanů. “Pokud by se špičky v tom státě nenechaly očkovat, těžko to můžeme chtít po běžných lidech,” uvedl Prymula. Dodal také, že se nechá očkovat mezi prvními.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments