Nechutné vtipy Marka Ebena ve StarDance, stěžují si diváci. Zastavte to, žádají po České televizi

Oblíbená taneční soutěž StarDance nezažívá nejlepší ročník. Poté, co se musela potýkat s výpadkem moderátorky Terezy Kostkové i několika tanečníků, je teď předmětem negativního zájmu diváků znovu. A na paškále jsou znovu poněkud svérázné vtipy Marka Ebena, kterými celý večer prokládá a jimž se publikum v sále neustále směje. Ne ve všech domácnostech je tomu ale stejně.

Marek Eben na velmi tenkém ledě

Marek Eben moderuje StarDance již od roku 2006 a nutno říct, že od té doby svět prošel značnou proměnou. Bohužel se zdá, že Eben to příliš nepostřehl a moderuje stále stejným způsobem, kdy se neváhá strefovat třeba do fyzických předností celebrit i tanečníků, případně vytváří sexistické konotace s jejich jmény apod.

Teď ale zabrousil na skutečně tenký led. “Musím říct, že Tereza Černochová je nepoučitelná. Účinkovala v dívčí kapele Black Milk, což by dneska bylo něco naprosto nepřípustného. Skupina Černé mléko se zpěvačkou Černochovou, absolutně nekorektní název. Ovšem jestli si Tereza myslí, že skupina Opičí byznys se zpěvačkou Černochovou je korektnější, tak není,” hláškoval Eben poté, co dotančila zpěvačka Tereza Černochová z kapely Monkey Business. Její předchůdkyní v kapele byla přitom afroamerická zpěvačka Tonya Graves, která ve StarDance rovněž účinkovala.

Tato narážka vyvolala na internetu značnou vlnu nevole. “Za ty rasistické vtípky, které každý týden nevinně trousí Marek Eben ve StarDance, by v Americe dostal na hodinu výpověď. Češi se popadají za břicho a tleskají laskavému humoru,” uvedla na svém Twitteru novinářka Michaela Černá.

Za pravdu ji dali i další uživatelé. “Naprosto souhlasím s Michaelou Černou. Ebenův rádoby humor ve StarDance je nechutný, rasistický, mnohdy sexistický, prostě nechutný,” napsal například Jiří Hrebenar.

Pustila jsem si na pět minut StarDance, abych se zasmála Marku Ebenovi. Na první dobrou zahlásil vtip na Terezu Černochovou, Black Milk (na tož Monkey Business hahah) a to, jak je to v dnešní nekorektní době nemyslitelný. Jsem spokojená. Vypínám. Díky, čau,” uvedla potom novinářka Eva Soukeníková.

Foto: Česká televize

Kritika zněla už v minulosti

Není to přitom poprvé, kdy takové kritice Marek Eben čelí. Už v roce 2019 se do něj ostře pustil mediální kritik Kamil Fila, který mu vyčítal zejména sexistické narážky, jež se projevují v okázalém hodnocení vzhledu žen. “Když tanečnici Natálii Otáhalové řekl, že její jméno plné dlouhých samohlásek přesně vystihuje, jak vypadá, tedy že má dlouhé nohy, na rozdíl třeba od nějaké „Boženy Buchtové“, která určitě bude krátká a nakynutá, podívala se na něj dotyčná nevěřícně s dotazem: „A to měl být kompliment?“, hodnotil před dvěma lety Fila na svém blogu.

Kamil Fila se tehdy pozastavoval nad stylem Ebenova humoru, který obvykle vychází z toho, že si bere něčí jména nebo názvy filmů při svých vystoupeních v Karlových Varech na festivalu a z nich odvozuje, jaký má daný člověk nebo film ve skutečnosti být a zda by se náhodou neměl jmenovat jinak. Pravdou je, že tato nit se proplétá každým dílem StarDance.

Je ale otázkou, zda to statisícům a milionům diváků, kteří StarDance sledují, skutečně vadí a zda jim to náhodou není příjemné. V takovém případě by možná byl problém nikoliv v moderátorovi, ale v české společnosti jako takové. Nebo jsou snad Ebenovi kritici až příliš přísní a úzkoprsí?

Řada indicií naznačuje, že Marek Eben se obecně těší značné popularitě veřejnosti. V posledních letech například pravidelně vyhrává průzkumy o to, kdo by se měl stát příštím prezidentem, byť on sám podobné ambice odmítá.

Foto: Česká televize

Nenechte si ujít

Redaktorka deníku Mix24.cz. Zkušenosti sbírala ve společenských časopisech, aby je následně každý den zúročovala svou prací na webu. Nepřestává ji fascinovat svět celebrit, ale i šikovných tipů.

Odebírat
Upozornit na
guest
264 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments