Největší česká banka vypekla klienty. Už za pár dní se na poplatcích nedoplatíte

Velké české banky opět vystrkují růžky. Zatímco v minulých deseti letech byly tlačeny nově vznikající konkurencí menších bank k redukci nejrůznějších poplatků, a to až do takové míry, že samy začaly nabízet bezpoplatkové účty, dnes se situace obrací. Malý bankám už se, i kvůli nejrůznějším regulacím, byznys nevyplácí, a tak jedna po druhé končí, případně jsou přebírány velkými molochy.

Klienti si připlatí

A opět můžeme sledovat, co s trhem dělá tenčící se konkurence. Velké banky opět mohou začít zvyšovat své poplatky, což pravděpodobně bude trendem tohoto roku i příštích let. Možná se opět dočkáme skutečných absurdit, ale snad už ne v takové míře, jaká byla běžná někdy do roku 2010.

Nový ceník nedávno oznámila Česká spořitelna coby největší banka v zemi, a nejde zrovna o příjemné čtení. Klienti se musí připravit na to, že jim leccos zdraží. Vyšší poplatky se týkají zejména těch, kteří rádi řeší věci po staru a ještě si neosvojili všechny moderní metody, které banka nabízí a poměrně tvrdě protlačuje. Pakliže jste tak zvyklí chodit na pobočku a řešit zde své záležitosti, budete si muset hodně připlatit.

Velkou nepříjemností je rovněž poplatek za každou odeslanou potvrzovací SMS. Česká spořitelna argumentuje tím, že každý může přihlášení do bankovnictví nebo potvrzení transakcí provádět přes aplikaci George, kterou nedávno upravovala a modernizovala. Mnozí ale mají raději právě onu SMS, jelikož si z pochopitelných důvodů nechtějí do mobilu instalovat aplikaci, přes kterou se dá dostat k veškerému jejich majetku.

Foto: Shutterstock

Budete platit podstatně více

V takovém případě ovšem zkrátka musí platit. Dosud se za takovou SMS platí poplatek 2,50 Kč. Ovšem již od 26. ledna to bude rovnou 3,50 Kč. Je přitom pravděpodobné, že poplatek se bude nadále zvyšovat, aby lidé přešli na mobilní aplikaci. Například Moneta už za tyto zprávy účtuje dokonce pět korun. Banky argumentují tím, že starším klientům tuto možnost nechávají stále bezplatně. Ovšem Česká spořitelna tak činí až u klientů starších 70 let. Zdraží přitom také informační SMS, které byly dříve zdarma. Díky nim máte přehled o jakémkoliv pohybu na účtu. Nově za ně ale budete muset platit také tři koruny padesát haléřů.

Prodražit se může také moment, kdy se vydáte na pobočku České spořitelny. Výběr hotovosti vás tu nově přijde na 125 korun namísto dosavadních 100 Kč. Tuto částku budete platit také za jakékoliv servisní úkony s bankéřem, stejně jako za vklad hotovosti na účet třetí osobou.

Čtěte také: Česká banka definitivně končí s hotovostí. Bankovky už vám budou k ničemu

Máte-li rádi, když vám banka k vašim službám posílá papírové výpisy, abyste měli takzvaně něco v ruce, je potřeba počítat také se zdražením. Výpisy z účtu, hypotéky nebo kreditní karty zdraží z 50 Kč na 70 Kč, pro seniory potom ze 30 Kč na 40 Kč.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

2 názory k článku “Největší česká banka vypekla klienty. Už za pár dní se na poplatcích nedoplatíte

  1. A nechtějí náhodou ty banky úplně jako skončit, už takhle je problém sehnat banku která má pokladnu kde se dají rozměnit peníze.
    Většina Bank ruší pokladnu a já za chvilku budu muset asi rozměňovat peníze abych měl na vrácení zákazníkům do České národní banky.
    A Česká spořitelna by měla změnit jméno protože už dávno není česká !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *