Oblíbené české boty jsou naprostý šunt. Oklamaní zákazníci už se bouří. Kdyby tohle viděl Baťa

V České republice existuje obrovská tradice obuvnictví. Vždyť jsme světu dali jednoho z největších podnikatelů v tomto oboru i jednu z nejslavnějších značek obuvi. Ano, Baťa je stále velkým pojmem, a to nejen v tuzemsku, ale skutečně v mnoha dalších zemích. Někdy se můžete procházet třeba po některé asijské zemi a zjistíte, že i tam má své prodejny.

Troje boty, všechny špatné

Nebyl to pochopitelně jen Baťa, ale celá řada dalších značek, které zde působily. Pravdou ale je, že s postupnou globalizací začaly mít problémy konkurovat světovým značkám, které využívaly všech možností, jak levně vyrobit a co možná nejdráže prodat.

Mnozí proto obdivují příběh poměrně nové značky Vasky, která se velmi rychle rozrůstá a o níž slyšel už opravdu kdekdo. Z těchto důvodů se často připodobňuje právě k Baťovi. Ovšem toto srovnání podle všeho kulhá, jelikož v poslední době se obrovským tempem množí stížnosti na obuv této značky. Zjevně už nemůže jít o náhodu, ale systémový problém.

Tyhle boty na fotce mám od Vasek od podzimu 2022 a jsou jedním z důvodů, proč jsem se přesvědčila, že víc než za kvalitu u Vasek platíš za brand,” uvedla na sociální síti X zákaznice Eduarda. “I přes veškerou pravidelnou impregnaci, voskování a krémování do nich začalo hned první zimu téct. Stačí projít vlhkým listím a máš mokrý ponožky,” odhalila doslova zásadní vadu.

Je přitom zajímavé, že dotyčná už jedny zimní boty od této značky má. Do nich sice neteklo, ovšem po pouhém půl roce u nich praskla podrážka. “Reklamace dopadla pozitivně, dala jsem boty do skříně, kde rok a něco ležely. A když jsem si je letos znovu obula, praskla u nich podrážka znova. Po měsíci nošení. Za 3 tisíce celkem drahej humor,” vysvětluje.

Foto: Shutterstock

Jak to může být tak nekvalitní?

Jeden by řekl, že další pokusy už raději s Vaskami dělat nebude, ovšem nakonec si koupila ještě baleríny, které se však zdály být dosti těsné. Obchod prý ji a další zákaznice, kteří si je koupili, že jde o vlastnost materiálu a že se po čase roztáhnou. “Až po pár týdnech a patách rozedřených do krve teda přiznali, že ne, že to vlastně znamená, že jsou nám malý a potřebujeme větší velikost. Kterou nedělají. A protože jsou baleríny nošené, nemůžeš je ani vrátit,” popsala postup prodejny.

Ukázalo se přitom, že podobné zkušenosti mají i další zákazníci. “Řeším stejný problém a už od nich nekupuji,” uvedl například Petr Němec. “S Vaskama úplně stejná zkušenost. Chtěla jsem kvalitní zimní kožený boty na své četné vycházky. Podrážka prošlapaná už po měsíci, boty promočely při sebemenší vlhkosti,” dodala Lucie Filipová.

Čtěte také: Je to tady. Stát jde tvrdě po obchodních řetězcích v Česku, s cenami už to přehnaly. Zákazníci budou udávat

Recenze obuvi značky Vasky jsou v poslední době značně negativní. Lidé by to dost možná takovýmto způsobem neřešili, kdyby veřejný obraz značky tak prudce nekontrastoval s kvalitou samotného produktu. Nehledě na to, že nejde o levnou obuv. Naopak, prodává se za prémiovou cenu.

Je přitom zajímavé, že majitel společnosti Václav Staněk vlastní třeba i firmu na výrobu dřevěného nábytku Wuders, kde jsou zkušenosti zákazníků rovněž velmi negativní.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
České banky opět naplno ukazují, že v první řadě jim jde o zisky a až někde vzadu je péče o klienty. Tento trend dále sílí poté, co řada menších bankovních domů v České republice ukončila činnost. Byly to přitom právě ony, které často poskytovaly ty nejlepší podmínky a navíc nutily větší konkurenci chovat se více proklientsky. Obrácená situace Teď bohužel vidíme určitý návrat v čase, kdy sice velké banky neváhají investovat obrovské prostředky do reklamních kampaní, ve kterých deklarují hranou starost o finanční zdraví svých klientů, ovšem ve skutečnosti dělají všechno pro to, aby si samy namastily kapsy. Sotva začala Česká národní banka snižovat úrokové sazby, a to dosud nikterak výrazně, využily toho české banky k tomu, že snížily úroky na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Často přitom výrazněji, než jaký byl skutečný pokles centrální úrokové sazby. K tomu mají jistě právo, ovšem na druhé straně by měly obdobně snižovat sazby na hypotékách a úvěrech. To ovšem dělají velmi neochotně, pomalu a málo. V opačném gardu tu tedy máme to, co jsme zažívali v době, kdy inflace sílila a ČNB naopak sazby zvyšovala. Tehdy šly velmi rychle a ochotně nahoru právě úroky z úvěrů, ovšem na spořicích účtech se přidávalo jen velmi pozvolně. Navíc se opět vrací velmi tvrdé podmínky pro spořicí účty. U České spořitelny, ČSOB a Komerční banky opět platí, že nejvyšší možnou úrokovou sazbu je možné získat pouze na úložky do 200 tisíc, respektive 250 tisíc korun. Není to výhodné To bylo málo už před lety, kdy se tato omezení zaváděla, ovšem po velké inflaci z minulých let jsou tyto limity doslova směšné. Nad ně už je potom úročení výrazně méně výhodné. To platí také o termínovaných vkladech, kdy je u těchto bank například vklad na 12 měsíců úročen maximálně 3,5 %. Ještě nedávno to bylo kolem 5 %. Velké banky také postupně zvyšují poplatky. Například Moneta Money Bank požaduje 5 Kč za každé potvrzení transakce pomocí SMS. Česká spořitelna za tu samou službu chce rovněž nemalých 3,50 Kč. Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Hodně se aktuálně mluví také o nejrůznějších skrytých poplatcích, jako jsou vysoké kurzové rozdíly u měnové konverze, kdy snadno přijdete o několik procent z částky. Případně také poplatky za méně využívané služby, jako je přijetí dolarové platby na účet. To vás běžně vyjde na 1000 Kč a více. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ceny nemovitostí v České republice opět šplhají vzhůru a už se nedá očekávat, že by nějakým zásadnějším způsobem propadly. Svou cenu si tedy dokázaly víceméně udržet i ve složitém období, a kdo spekuloval na to, že nakoupí levně, nakonec zřejmě spláče nad výdělkem. Teď mu totiž trh začne znovu pořádně unikat. Kupte si levně byt Přeci jen však určité možnosti, jak pořídit byt, dům nebo nějakou investiční nemovitost levněji, ještě jsou. Člověk ovšem nesmí hledat na zprofanovaných webech, jako jsou například Sreality, kde už jsou cenové nabídky opravdu hodně přestřelené. Málokdo ví, že svůj vlastní web s nemovitostmi má také stát. Jmenuje se Nabídkamajetku.cz a provozuje ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. K dispozici je tu celá řada věcí, jako jsou například auta, movité věci, umění, ale právě i nemovitosti, a to prakticky ve všech krajích České republiky. Jako na kterémkoliv jiném inzertním webu si zde můžete vyhledat nemovitost podle svého přání. Nabídky mají většinou obdobu aukcí, kdy je vždy stanoveno nejnižší podání, tedy jinak řečeno vyvolávací cena. To je nejnižší částka, za kterou můžete byt, dům, garáž nebo pozemek koupit. Dále se potom dá přihazovat po určených částkách. Nabídky jsou opravdu výhodné Často se však stává, že se nemovitost prodá už za vyvolávací cenu. K dispozici je například pěkná nabídka bytů, a to i v Praze. Třeba byt 2+kk v Holešovicích je možné získat za cenu 5 679 000 Kč, což není vůbec špatné, a pokud by se to podařilo, byla by to velmi výhodná koupě. Jsou tu ale i podstatně levnější byty. Třeba dvoupokojový byt s kuchyní v Krupce se prodává od ceny 1 084 000 Kč. Bydlení za milion korun, to už se dnes jen tak nevidí. A co teprve pěkný rodinný dům v obci Žatčany za 2,2 milionu korun? To také není špatné, že? Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré “Tohle je asi nejlepší web s nemovitostmi. Někdy je to docela drahé, ale dají se tam najít skutečně levné byty. Sám jsem jich odtud několik koupil, většinou za vyvolávací cenu, a obratem potom prodal podstatně dráže,” říká pan Milan, který se věnuje investicím do nemovitostí už pět let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Potenciálně velké problémy čekají všechny klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Chystá změna se sice bude týkat přibližně jen poloviny z nich, ovšem naletět může skutečně každý. Půjde o velkou akci, na kterou se pojišťovna připravuje a raději dopředu varuje. Budou vás chtít nachytat Co se bude dít? Nejde o nic jiného, než že celkem polovina klientů VZP letos dostane novou kartičku pojištěnce. Samotný proces pro ně bude velmi jednoduchý a nemusí sami nic iniciovat. Důležitá kartička, kterou se prokazujete například u lékaře, vám přijde poštou. Ale vzhledem k tomu, co se v České republice už delší dobu děje, je prakticky jisté, že se své příležitosti chopí nejrůznější podvodníci. Ti pravděpodobně znovu zkusí štěstí a budou lidem tvrdit, že pro získání nové kartičky musí udělat to či ono. Zřejmě jim pošlou odkaz, do kterého budou mimo jiné muset vyplnit i přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu. Stránka bude nejspíše vypadat velmi profesionálně a těžko ji rozeznáte od oficiálního webu VZP nebo své banky. Naletět tedy můžete opravdu rychle a vmžiku pak přijdete o své úspory, které vám organizovaná skupina vyluxuje z vašeho účtu. VZP proto dopředu hlásí, že za účelem nových kartiček pojišťenců nebude své klienty kontaktovat telefonicky. Proto pokud dostanete telefonát od kohokoliv, kdo se bude vydávat za pracovníka pojišťovny a nabízet vám nějakou součinnost, raději na jeho výzvy nereagujte a případně sami kontaktujte infolinku společnosti, kde vám vše podstatné sdělí. Na co se připravit? Je docela možné, že budou chodit i obyčejné SMS, ve kterých vás budou nejrůznějším způsobem vyzývat k akci, a to například pod hrozbou výpovědi smlouvy a dalších věcí, které reálně nastat nemohou. Jediný problém s novou kartičkou by mohl nastat tehdy, pokud máte u Všeobecné zdravotní pojišťovny uloženy starší kontaktní údaje, které už neplatí. V takovém případě je dobré je aktualizovat, což můžete udělat telefonicky, na pobočce, ale také emailem. Čtěte také: Největší zdravotní pojišťovna v Česku rozdává 2000 Kč. Přihlaste se o peníze, ať vám nepropadnou Celkem se bude výměna kartičky pojištěnce týkat 2,739 milionu lidí, což je čtvrtina všech občanů České republiky. Půjde tedy o opravdu rozsáhlou akci, na které se budou chtít podvodníci přiživit. Platí přitom, že kartičku byste měli obdržet nejpozději měsíc před vypršením platnosti té stávající. Průkazy potom budou platit dalších deset let. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *