Je to tady. Stát jde tvrdě po obchodních řetězcích v Česku, s cenami už to přehnaly. Zákazníci budou udávat

Trpělivost zákazníků s českými obchodními řetězci přetekla již dávno. Způsob, jakým si v posledních dvou letech navyšovaly ceny, nemá obdoby. Navíc se ukázalo, že poté, co přišla určitá inflační úleva a mnohde v okolních zemích ceny potravin klesají, tuzemské obchody je drží stále na rekordních úrovních a neváhají dále zdražovat.

Takhle to dál nejde

Teď se zdá, že trpělivost došla konečně i státu, který dlouhou dobu jen přihlížel tomu, jak jsou zákazníci holeni jako ovečky, zatímco v Německu nebo Polsku se prodávají potraviny za úplně jiné ceny, natožpak kvalitnější. Už ministr zemědělství před pár dny zareagoval na reportáž polského deníku z českých obchodů. Ten totiž konstatoval, že některé potraviny jsou v Česku dražší dokonce o 70 %. To nelze vysvětlit jinak než nepřiměřenými maržemi.

S nadějí však zákazníci vyhlíželi začátek nového roku. Tehdy totiž mělo dojít ke snížení daně z přidané hodnoty na potraviny, přičemž obchodníci dopředu slíbili, že to ve svých cenách zohlední, tudíž zlevní. Očekávalo se, že by to mohli využít k většímu přecenění směrem dolů a nalákání zákazníků zpět do tuzemských obchodů. Vždyť maloobchodní tržbu tu klesají téměř dva roky v řadě.

To se ale s největší pravděpodobností nestane. Jak teď šokovaným zástupcům státu i veřejnosti obchodní řetězce sdělily, od příštího roku naopak přecení ceny potravin směrem vzhůru. Tedy zdraží. Nejenže tedy vydělají na snížené DPH, ale ještě ceny napálí o něco výše.

Takové lakonické oznámení bylo ale přeci jen už příliš. Stát proto ústy jednoho z ministrů vzkázal obchodním řetězcům, ať to raději vůbec nezkoušejí, jelikož by také mohly ohrozit samy sebe. “Pakliže obchody zvednou ceny, mohou za to být pokutovány,” uvedl ministr.

Foto: Shutterstock

Úřady proti řetězcům

Podle jeho slov je možná koordinační akce hned několika státních úřadů, které po řetězcích půjdou velmi tvrdě. Sice jim nemohou nakázat, za jaké ceny mají prodávat, ale pakliže to budou přehánět, což se děje, mohou do maxima využít nejrůznějších možností, jak jim udělovat pokuty. A jak známo, obchody v České republice mají velké problémy například s hygienou, případně nekvalitními výrobky. Pokuty za takové incidenty mohou být hodně vysoké.

Proti obchodům se teď postaví sešikovaný blok úřadů v podobě Státní zemědělské a potravinářské inspekce, České obchodní inspekce, Energetického regulačního úřadu a také Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Čtěte také: Poláci se tvrdě brání proti nájezdům Čechů do jejich obchodů. Už sem nejezděte, vzkazují

Ty budou potřebovat také podporu přímo z terénu, tedy od zákazníků. Rozhodně nebude od věci, když nahlásíte jakékoliv prohřešky obchodních řetězců na patřičné úřady, které potom budou mít příležitost to vyšetřit.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

5 názorů k článku “Je to tady. Stát jde tvrdě po obchodních řetězcích v Česku, s cenami už to přehnaly. Zákazníci budou udávat

  1. V COOP marmeláda ” lesnį směs “- malá sklenice stojí 95, kč.
    V Lįdlu jsem dříve koupila mascarpone za 26 kč. Cena se teď vyšplhala na 69 kč, v Albertu a Kauflandu na 79 kč. Tak to nekupuji. To nejsou ceny pro důchodce.

  2. Když obchodní řetězce vidí, jak je vláda neschopná a že jim od ní nic nehrozí, i když se chovají k zákazníkům vyloženě lichvářky, tak se ani nedivím, že si troufaji. Máme fakt nejhorší vládu v historii, od samotného vzniku Československa 1918. Nic horšího tu ještě nebylo.

  3. Spíš se podívejte na jaké úrovni je inflace díky naší super vládě.Nejvyšší v EU,tak se potom nedivte jaké máme ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *