Domácí pečení cukroví se může vymstít. Hrozí za to tučná pokuta

Občas to vypadá, že namísto toho, aby si stát plnil své povinnosti a zajistil občanům například cenově dostupné a především kvalitní potraviny, věnuje se prostřednictvím svých podřízených úřadů naprosto nesmyslným záležitostem, které navíc dopadají na běžné lidi. Kdo by to byl řekl, že se někdy bude postihovat pečení domácího cukroví.

Uměle vytvořený problém

Tím si v posledních letech přivydělávají zejména nejrůznější důchodci, kteří si chtějí přilepšit k penzi, a tak využívají volného času a kapacity své domácí kuchyně k tomu, aby napekli cukroví ostatním. Pochopitelně si za to také nechají zaplatit, přičemž platí, že po takto vyrobeném domácím cukroví je stále větší hlad.

Vlastně jde o situaci, ve které vyhrávají úplně všichni. Zaměstnaní lidé se nemusí stresovat tím, že v rámci už tak náročných předvánočních dnů musí péct ještě cukroví. Na druhé straně důchodci a další domácí pekařky mají příležitost si přivydělat a navíc získávají důležitou roli ve společnosti, což je pro ně také příjemné.

Stát se tomu ale rozhodl zatnout tipec a prostřednictvím Státní zemědělské a potravinářské inspekce zahájil kontroly těchto domácích pekařek a pekařů. Úřadům se nelíbí především to, v jakých podmínkách cukroví vzniká. Pochopitelně nejde o žádné profesionální provozovny, ale obyčejné kuchyně. Stejně tak je otázkou, jak probíhá skladování a následná doprava.

Foto: Shutterstock

Už to stíhají

Jistě vše nebude stoprocentní, na druhé straně to ale není ani v případě, kdy cukroví vzniká bezúplatně, případně když si ho doma dělá každý pro sebe. Tady jednoduše vadí ta skutečnost, že si za něj někdo říká o peníze a vyrábí ho tedy komerčně.

Neměli bychom však zapomínat na to, že peníze jsou ve společnosti prostředkem směny ve stylu “něco za něco”. Pokud nemůžete nabídnout přímou protihodnotu, například že byste za upečené cukroví důchodkyni zrenovovali koupelnu, použijete úhradu formou peněz. Stát by do toho v žádném případě neměl strkat svůj nenasytný nos.

Čtěte také: Češi mohou kasírovat 13. důchod. Většina se ale o nějakých 20 tisíc korun připraví, protože udělají chybu

Takto pouze znepříjemňuje život svým občanům, a to jak na prodejní, tak nákupní straně. Může udělit klidně až desetitisícové pokuty. Důchodci a další si tedy dobře rozmyslí, zda budou napříště cukroví nabízet. Pravděpodobně nikoliv. A tak těm, kdo o něj mají zájem, nezbyde než si ho koupit za velké peníze v obchodě a navíc se ještě smířit s tím, že bude nedobré.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

23 Replies to “Domácí pečení cukroví se může vymstít. Hrozí za to tučná pokuta

 1. Už nevíte jak důchodcům uškodit co je vám do toho když si chce někdo prividelat aby si trošku přilepšil hlavně že vy si hraběte vy nemusíte mít starost jestli budete mít co dát na stul nechte ty duchodce zit

 2. Tak to jste posejřili velebností. Pořád Vám něco vadí.. Že by si občan vydělal pár kaček je obrovský problém! Ale hnusné maso prolezlé salmonelóza a čím vším ještě. Druhá a nestandardní jakost ovoce a zeleniny. Všechno zvadlé případně gumové a ve většině shnilé. Hlavně že je to skoro zadarmo a ta chamrat z Čech to sežere protože jiné jim nedáme. Tak tady jste velebností kratci. Ale na důchodce a občana který ne pečení opravdu neviděla majlant. Tak tady páky máte. Je mi z Vás zlé. Držíte se koryt jak lejno košile a ještě vyhrožujete.

 3. Toto dovedou vymyslet jen hodně velcí ubožáci a zrovna ti co odírají stát nejvíce. Za to nic co pro stát dělají berou peníze, které si vůbec nezaslouží. Závidět nějaké babče, že si přivydělá pár korun je ubožárna. Ona do toho pečení dá daleko více úsilí, než oni za ty jejich kecy. Pakáž je to.

 4. Sousedka dělá hodně cukroví, něco nám dá ! Já na oplátku dám sousedce peníze na suroviny a plyn a něco málo za čas, nemyslím si, že by jsi sousedka nějak moc vydělala ?! Většinou nula od nuly pojde. A stát bude vyhrožovat vysokými pokutami !!!
  A že nás okrádají nadnárodní společnosti a vyvádí miliardy z ČR, to je očividně v pořádku !?!
  Jó já to chápu, někdo je spolčený s velkou firmou a jdou mu do kapsy velké úplatky. Pak si můžu koupit 200g cukroví za 100,- a pokud bude čokoládu obsahovat, tak klidně 200,- 🙁
  Nj jenže já mám problém, já totiž nekradu.
  Doufám že se to drahé cukroví neprodá, v lednu se vrátí výrobci a on ho vyhodí, cenu za kterou mělo být prodáno, si odečte z daní a pak vlastně zase vydělá !
  Opravdu my jsme Kocourkov ³ ! 🙁

 5. Kdyby radši kontrolovali podvodníky,co šidí daně,a nechaly důchodce na pokoji.Stihejte ty,co kradou,a podvádí ve velk3m,tam kde vám utíkají velké peníze.Ne důchove,kteři jsou čily,a chtěji si přilepšit pár set korunamaStyďte se.

 6. Místo aby řešili akutní věci pro všechny čechy tak vymyšleji jak nás všechny co nejvíc ožebračit

 7. Ať jde celá naše vláda do háje.
  Měla by se starat o to,aby byly léky a ženské hygienické potřeby, aby byly dostupnější a ne tak drahé..
  Proč jim ty důchodci leží tak v žaludku?
  Kdyby jich nebylo, tak lidé nemají ani střechy nad hlavou….
  Stydim se za naši vládu…
  Je to banda lhářů a podvodníků.
  To je můj názor.

 8. Taky bych chtěl poznat toho kdo tenhle blábol vymyslel. Tedy autora článku. Základní nepochopení faktu, že zatímco běžná cukrárna musí dodržovat nějakou hygienu, zaměstnanci musí mít potravinářský průkaz a další, důchodci si nemusí lámat hlavu s ničím. Ale jasně, když domácí pečivo tak klidně i s různým hmyzem, vlasy, bakteriemi a podobně. Třeba mleté ve stejném mlýnku, kterým předtím ten důchodce pomlel maso prolezlé salmonelózou jakým se tu zaklíná jiný komentující. Takže dobrou chuť.

 9. Tak mají snížit daně a inflaci. Pak nemají lidem shat na důchod. Je vidět,jak ti parchanti za podpory Pavla.jen okradaj lidi aby si mohli více nahrabat do svých bezednych kapes.

 10. Fialovo rypák vleze všude. Ignorovat je kreteny. Nic víc se dělat asi nedá. Jednou na ně dojde. Boží mlýny melou pomalu ale jistě, to mi věřte.

 11. Už se prosím,nejsem sprostý,vyserte,na vlastní důchodce. Nepodporuje zbrojení ,válku a hlavně Ukrajince,kteří nás vyžírají .Vládo začněte u sebe,prosím .Vždy jsem podporoval ,třeba chráněné dílny,ale teď už říkám otevřeně Né,obraťte se naFialovou demoliční pětikoalici,která rozdává bilióny cizákům.A já stále slyším důchodci důchodci se mají jak prasata v žitě,končí zlaté časy důchodcům,raketově stoupnou v roce důchody..Jďéte Vlado už od vesla,Ničíte a zaprodáváte tuto zemi,pro kterou jsem já dělal 47 let.A pak mě to vyčítáte.A říkáte veřejně,že tady překážime Fuj A velké Fuj

  1. Dobrý den, čemu, prosím, říkáte chráněné dílny ? Moje dcera v jedné pracovala a tak se jí zhoršilo zdraví, že došlo i na opiáty. Už tam naštěstí nechodí, nebyla jí prodloužena smlouva. Co je to za chráněnou dílnu, kde po lidech řve vedoucí dělejte , děláte málo, nájem a toaletní papír taky něco stojí. A co teď vím, mají i normy. Když jim dcera nesla papíry od různých vyšetření tak se dozvěděla, že ji / vedoucí/ to nezajímá. Ti lidé si své nemoci nevybrali a teď se ještě bojí ozvat, aby nepřišli i o tuhle práci. S tím vaším velkým FUJ stoprocentně souhlasím.

 12. Hlavně že po celé generace tomu tak bilo že babičky virabeli a prodávali cukroví nikomu to nevadilo teď to vadí státu tak ad vše zlevní a nedělají tak ve nesmisli to už není normální a ad nás tedy stád živí vihazet tuhle politiku co jim vše vady

 13. No hlavně že lidé nadávali na Babiše pokaždé když byla vláda jako top 09 a jiná mimo ČSSD jsme se měli na hovno všechno zrušila jako porodný a hlavně rodinné přídavky které jsou jen pro Romy a tahle vláda je ta nejhorší za Babiše jsme se měli taky fajn tahle vláda kouká jenom jak si napakovat kapsi ale berou chudým takový vlády už nikdy nevolit !!!!!!

 14. Dělám si co chci, prodávám si co chci, vůbec mně nezajímá ta banda diletantů v čele s neschopným žvanilem Fialou 😆

 15. Jo i ti duchodci musi koupit predrazene maxlo mouku cukr a vse potrebne k upeceni,nemluvim jeste energii ktera je taktez neunosna ,navic prace a neporadek okolo peceni ,proste hnus nase systemy ,vlady ,at uz fakr jdou do prdele !!!!!prestanu na vanoce jist cukrovi ,radeji nez bych koupila to z retezcu obchodu fuj!!!!!.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *