Poláci se tvrdě brání proti nájezdům Čechů do jejich obchodů. Už sem nejezděte, vzkazují

Někteří lidé se snad domnívají, že když nakupují v Polsku, tamní obyvatelé je vidí rádi, protože jim pochopitelně přinášejí tržby. Teoreticky je to pravdou a i některé obchodní řetězce v České republice již přiznávají, že propad jejich tržeb bude způsoben i stále častější nákupní turistikou. Zjednodušeně řečeno tak Češi vozí své peníze k sousedům, kde za ně nakupují levnější zboží. Mohlo by se zdát, že to přeci nemůže nikomu vadit, jenže opak je pravdou.

Nákupy nejsou jen tak

Ani po více než roce, kdy Češi do Polska na nákupy ve zvýšené míře vyrážejí, totiž nedošlo k úplnému obroušení hran. Naopak, v poslední době spíše přibývá nepříjemných incidentů, z nichž je cítit jediné. Poláci jakoby nám vzkazovali, že u nich nejsme vítáni a ať si nakupujeme v tuzemsku.

Pravdou je, že někdy dochází k nepříjemným situacím, kdy se v jednom obchodě sejde více lidí přijíždějících z České republiky, kteří ho potom doslova vykoupí. Cesta se jim totiž musí zaplatit, a tak kupují zboží po velkých balících a kartonech. Supermarkety na to přitom nejsou vždy zcela připraveny, a tak si potom místní nemohou nakoupit, protože v regálech jednoduše není zboží.

Někteří na to nadávají v hospodách, ale jiní berou věci do vlastních rukou, což potom mohou nemile pocítit majitelé vozidel s českou poznávací značkou, které parkují u polských obchodů. “Když jsem se vrátil z nákupu, viděl jsem, že mám nějaké vyfouklé gumy. Ukázalo se, že mi někdo hned tři z nich propíchnul,” líčí pan Miloslav. Vzhledem k situaci musel zavolat odtahovou službu a celou anabází strávil hodiny, přičemž nové pneumatiky ho vyšly na více než deset tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné situace v obchodech

Majitelé pneuservisů v pohraničí přitom přiznávají, že o práce mají v posledních měsících postaráno. “Každou chvíli k nám dojede někdo s propíchlou gumou, nebo ho sem doveze odtahovka,” líčí servisák Miloš z pneuservisu v obci Píšť.

Čtěte také: Obchody jdou před Vánoci oškubat Čechy. Ekonom varoval, jaký fígl si na vás tentokrát přichystali. Tohle už je vážně moc

Na některé zákazníky se však místní oboří přímo v prodejnách. “Nakupovala jsem svůj měsíční nákup a pravdou je, že vozík jsem měla nacpaný k prasknutí. Najednou ke mě přistoupil muž a začal mi lámanou řečí vysvětlovat, že kvůli mě a dalším podobným si nemůže nakoupit, protože jsme všechno vykoupili,” vypráví paní Petra, pro kterou jsou ale nákupy v Polsku záchranou, jelikož je samoživitelka a každý měsíc takto šetří tisíce korun.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments