Obchody jdou před Vánoci oškubat Čechy. Ekonom varoval, jaký fígl si na vás tentokrát přichystali. Tohle už je vážně moc

Obchodní řetězce a výrobci potravin se opět nebývale těší na vánoční sezónu, protože ta pro ně znamená hotové hody. Zákazníci totiž obvykle zapomenou na to, kolik co stojí a že to máme v českých supermarketech mimořádně předražené, a rozhodnou se dopřát si, ať to stojí, co to stojí. A ono to bude stát hodně.

V obchodech rostou ceny

Je potřeba mít na paměti, že aktuálně panuje na celosvětových trzích nedostatek celé řady potravin, což se projevuje v podobě neustále se navyšujících cen, k čemuž si potom obchodníci ještě připočítají mimořádné marže. Využívají totiž situace. Když se hovoří o tom, že je něčeho málo, situace nemusí být ani zdaleka tak dramatická, ale oni mají čím si významný nárůst ceny odůvodnit.

Aktuálně se nejrůznější restrikce a rostoucí ceny týkají především rýže, jejíž vývoz zakázal největší exportér Indie, dále potom olivového oleje, který pro změnu přestalo vyvážet Turecko a v neposlední řadě také pomerančového džusu. Ceny všech těchto potravin jsou na rekordech a předpokládá se, že budou dále stoupat.

Mimořádně špatná situace přitom panuje u čokoládových cukrovinek, které jsou pro vánoční sezónu přitom stěžejní. Jejich výrobci čelí hned dvojnásobnému šoku. Rychle roste cena cukru a na svých rekordech jsou potom ceny kakaa. Je v podstatě vyloučeno, aby se to neprojevilo na částkách, za které cukrovinky pořizují koncoví spotřebitelé. Ostatně, někteří výrobci již oznámili navýšení cen.

Foto: Shutterstock

Předražené věci nekupujte

Svou pozici si však pravděpodobně budou chtít vylepšit i jiným způsobem, na který upozornil ekonom Lukáš Kovanda. “Spotřebitelé i v Česku by proto při nákupu čokoládových cukrovinek měli dbát zvýšené pozornosti. Jejich výrobci totiž mohou přistoupit na strategii nenápadného zmenšení objemu balení při zachování ceny, což je ovšem jen způsob, jak zákazníkovi navodit falešnou iluzi, že za stejné peníze dostává stále stejné množství cukrovinky,” uvedl Kovanda ve svém postřehu na sociální síti X.

Čtěte také: Obrovský problém před Vánoci. Najednou dochází klíčová potravina, lidé už raději hromadí zásoby do špajzu

V každém případě rozhodně při nákupech neztrácejte obezřetnost. Zkoumejte jak ceny, tak i velikost balení. A pokud se vám to nebude zdát, dané zboží v daném obchodě nekupujte. Mějte na paměti, že pokud podlehnete a na tuto hru přistoupíte, nic se tu nikdy nezmění a za potraviny budeme stále platit horentní sumy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments