Stát pošle důchodcům peníze navíc. To se nečekalo. Každý ale dostane jinak. Kolik nafasujete vy?

Již poměrně brzy se v České republice změní způsob výplaty důchodů. Dlouho se mělo za to, že půjde pouze o administrativní záležitost. Jednoduše se měly pouze přesunout termíny výplaty penzí, a to tak, aby jich bylo méně než současných třináct. A zároveň tak, aby to pro Českou správu sociálního zabezpečení nepředstavovalo takovou administrativní náročnost.

Nečekaný efekt zjednodušení

Dnes totiž v důsledku změny ve valorizacích penzí vznikají rozdíly mezi důchodci, kteří dostávají důchod na začátku měsíce a těmi, kteří ho obdrží později. Čím větší časová prodleva je, tím větší je rozdíl ve výplatě. ČSSZ potom musí vyplácet takzvané jednorázové doplatky valorizace, což úřad značným způsobem zatěžuje.

Je proto potřeba změny, přičemž ze současných třinácti výplatních termínů se v roce 2024 a 2025 stanou pouhé čtyři. Důchodci budou postupně informováni o tom, jakým způsobem se jich to dotkne.

Nicméně server Měšec.cz upozornil na zajímavý vedlejší efekt celé operace, který popírá představu, že půjde pouze o administrativní změnu. Stát to zřejmě neumí zprocesovat jinak než tak, že na tom řada důchodcům zajímavým způsobem vydělá, ačkoliv to není žádný chtěný příspěvek k důchodcům.

Foto: Shutterstock

Polepšíte si

Jako příklad si vezměme hypotetického důchodce pana Karla. Ten svůj starobní důchod aktuálně dostává 24. dne každého měsíce. Teoreticky si tak třeba 24. března dojde pro svou penzi ve výši 22 000 Kč. Ovšem v rámci chystané změny obdrží od České správy sociálního zabezpečení informaci o tom, že příští důchod dostane již 14. dubna. Jednoduše dojde ke změně výplatního termínu jeho penze na tento den, který už potom bude platit pořád. V tento den poprvé obdrží svou penzi 22 000 Kč.

Že vám na tom něco nehraje? Máte pravdu. ČSSZ mu důchod pošle o celých deset dní dříve, než ho původně měl dostat, a to v plné, tedy nezkrácené výši. Pokud si to přepočítáme na dny, zjistíme, že pan Karel na této administrativní změně vydělá 7350 Kč. Sice jen jednorázově, ale kdo by za takové peníze nebyl rád, že?

Čtěte také: Stát si posvítí na důchodce v Česku. Zlaté časy jim skončily, bude se škrtat, dostanou méně peněz

Problém je v tom, že na každého dopadne změna jinak, a to v závislosti na tom, kdy dnes pobírá svůj důchod a jaký mu bude přidělen nový termín. Jenže tím zároveň vzniká nespravedlnost a je otázkou, zda se neozvou ti důchodci, kterým to přilepší relativně málo oproti jiným. Zároveň to evidentně bude mít velmi negativní dopad na státní rozpočet. Tomu se podstatně zvýší výdaje na penze.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

2 názory k článku “Stát pošle důchodcům peníze navíc. To se nečekalo. Každý ale dostane jinak. Kolik nafasujete vy?

  1. Větší pitomost jsem ještě nečetl.😅😅😅 stát mi pošle v daném měsíci 22000,- o 10 dní dříve. Kde je těch vašich 7000,-? Opět štvete proti sobě dvě generace. Najděte si práci někde u montážního pasu. Tam za vámi zůstanou menší škody.

  2. To je další demagogie. To, že někdo bere důchod 4. a někdo až 20. to tady bylo už léta. Nikdo neřešil, že ten kdo dostává důchod později je poškozen. Teprve poslední dva roky to bylo vyrovnáno příplatkem. Nevidím v tom nějakou výhodu, když se sjednotí dny výplaty důchodů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *