Stát pošle důchodcům peníze navíc. To se nečekalo. Každý ale dostane jinak. Kolik nafasujete vy?

Již poměrně brzy se v České republice změní způsob výplaty důchodů. Dlouho se mělo za to, že půjde pouze o administrativní záležitost. Jednoduše se měly pouze přesunout termíny výplaty penzí, a to tak, aby jich bylo méně než současných třináct. A zároveň tak, aby to pro Českou správu sociálního zabezpečení nepředstavovalo takovou administrativní náročnost.

Nečekaný efekt zjednodušení

Dnes totiž v důsledku změny ve valorizacích penzí vznikají rozdíly mezi důchodci, kteří dostávají důchod na začátku měsíce a těmi, kteří ho obdrží později. Čím větší časová prodleva je, tím větší je rozdíl ve výplatě. ČSSZ potom musí vyplácet takzvané jednorázové doplatky valorizace, což úřad značným způsobem zatěžuje.

Je proto potřeba změny, přičemž ze současných třinácti výplatních termínů se v roce 2024 a 2025 stanou pouhé čtyři. Důchodci budou postupně informováni o tom, jakým způsobem se jich to dotkne.

Nicméně server Měšec.cz upozornil na zajímavý vedlejší efekt celé operace, který popírá představu, že půjde pouze o administrativní změnu. Stát to zřejmě neumí zprocesovat jinak než tak, že na tom řada důchodcům zajímavým způsobem vydělá, ačkoliv to není žádný chtěný příspěvek k důchodcům.

Foto: Shutterstock

Polepšíte si

Jako příklad si vezměme hypotetického důchodce pana Karla. Ten svůj starobní důchod aktuálně dostává 24. dne každého měsíce. Teoreticky si tak třeba 24. března dojde pro svou penzi ve výši 22 000 Kč. Ovšem v rámci chystané změny obdrží od České správy sociálního zabezpečení informaci o tom, že příští důchod dostane již 14. dubna. Jednoduše dojde ke změně výplatního termínu jeho penze na tento den, který už potom bude platit pořád. V tento den poprvé obdrží svou penzi 22 000 Kč.

Že vám na tom něco nehraje? Máte pravdu. ČSSZ mu důchod pošle o celých deset dní dříve, než ho původně měl dostat, a to v plné, tedy nezkrácené výši. Pokud si to přepočítáme na dny, zjistíme, že pan Karel na této administrativní změně vydělá 7350 Kč. Sice jen jednorázově, ale kdo by za takové peníze nebyl rád, že?

Čtěte také: Stát si posvítí na důchodce v Česku. Zlaté časy jim skončily, bude se škrtat, dostanou méně peněz

Problém je v tom, že na každého dopadne změna jinak, a to v závislosti na tom, kdy dnes pobírá svůj důchod a jaký mu bude přidělen nový termín. Jenže tím zároveň vzniká nespravedlnost a je otázkou, zda se neozvou ti důchodci, kterým to přilepší relativně málo oproti jiným. Zároveň to evidentně bude mít velmi negativní dopad na státní rozpočet. Tomu se podstatně zvýší výdaje na penze.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments