V České televizi začala čistka. Nový ředitel úřaduje, Moravec se vzteká, ale už mu nic nepomůže

V České televizi se po letech začínají dít velké věci. Poté, co odešel dvanáct let sloužící ředitel Petr Dvořák, za kterého se zejména zpravodajství zakonzervovalo v pro mnohé nepřijatelné podobě, se nový šéf pokouší vnést do věcí trochu pořádek. A jak se dalo očekávat, vzbuzuje to obrovskou vlnu nevole u stávajících zaměstnanců, kteří byli zvyklí na to, že jim procházelo úplně všechno a nemuseli se nikomu zpovídat.

Nepěkné věci se děly

Kdo se snad domníval, že Jan Souček slibuje změny jen tak na oko, musí být teď překvapen. Sotva se ujal svého úřadu, už začal konat, a to na těch nejchoulostivějších místech České televize. Jedním z nich je zcela jistě pořad Reportéři ČT, který v minulém roce čelil značné kritice poté, co se ukázalo, jak jeho tvář Marek Wollner zacházel s podřízenými. Nakonec musel z televize odejít, přičemž když se nový ředitel seznámil se závěry komise šetřící jeho jednání, musel konstatovat, že něco takového za svou třicetiletou praxi ještě neviděl.

Právě tento pořad je aktuálně pod drobnohledem a šetří se, jakým způsobem se v něm v minulosti novináři chovali. To má za následek mimo jiné skutečnost, že jednomu z reportérů Ondřeji Stratilíkovi bylo sděleno, že má stopku na veškeré reportáže, protože měl porušit Etický kodex České televize, jak informoval server idnes.cz.

Dotyčný měl v loňském roce absolvovat cestu na ostrov Gotland v Baltském moři, kde natočil reportáž. Jak se teď ale ukázalo, cestu nehradila Česká televize, nýbrž Švédská asociace bezpečnostního a obranného průmyslu SOFF. Ta má pochopitelně zcela očividně své konkrétní zájmy v České republice. Mimo jiné související třeba s tím, že Švédové velmi tlačili na to, aby si od nich Česká republika koupila nové gripeny a nikoliv americké stíhačky.

Foto: Česká televize

Osazenstvo se bouří

Jde o velmi vážné zjištěné, které nebývalým způsobem nabourává nezávislost České televize. Není zkrátka možné, aby zdánlivě nestranní reportéři jezdili na výlety, které za ně platí někdo jiný. Může tam docházet k uplácení formou drahých hotelů, večeří a dalšími způsoby.

Nový ředitel má spor také s moderátorem Václavem Moravcem, jehož přešlapy nechal hned nadvakrát zhodnotit Etickým panelem České televize. Ten se sice moderátora zastal, avšak ten označuje Součkovy kroky za bezprecedentní. Už jen to je zvláštní, když se nějaký zaměstnanec takovým způsobem vyjadřuje o svém šéfovi.

Čtěte také: Tohle už Nora Fridrichová hodně přehnala. Dostala drsnou výtku za porušení pracovní kázně

Je zcela očividné, že toto vše je teprve začátek a že se bude pokračovat. Těžko si přitom představit, že by prominenti dosavadní České televize, jako jsou právě Václav Moravec nebo Nora Fridrichová, svou pozici ustáli.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments