Nemocnice neměla místo, 33letého muže v těžkém stavu poslala domů. O dva dny později už se začal dusit

České nemocnice pomalu přestávají zvládat nápor pacientů s covidem. Nejkritičtější situace je v současné době v Chebu a celém Karlovarském kraji, kde už podle starosty Antonína Jalovce není jediné volné místo na jednotce intenzivní péče.

To odpovídá i příběhu třiatřicetiletého policisty Miroslava z Chebu, který trpí covidovým zápalem plic a má dýchací problémy. V noci z pondělí na úterý se jeho stav zhoršil natolik, že mu jeho manželka zavolala záchranku. Za dvě hodiny už byl muž ale zpět doma. Nemocnice Cheb totiž neměla volné místo.

Když ve středu časně ráno dostal čtyřicítky a začal se dusit, volali jsme záchranku znova. Tehdy jsem se fakt bála, možná nejvíc v životě. Bylo to zlé. Po vyšetření měl jet do nemocnice, ale neměl ani sílu se obléknout. Pak mi v devět hodin dopoledne psal, že sedí na příjmu pod kyslíkem. Lůžko pro něj volné není. To už jsme začali žhavit dráty a volali na všechny strany s prosbou o pomoc,” popsala manželka Andrea pro server idnes.cz chvíle hrůzy. Nakonec se lůžko přeci jen sehnat podařilo, ale pacient ve vážném stavu by za normálních okolností měl být hospitalizován okamžitě.

Ta neskrývá rozhořčení nad tím, jak zdravotnický systém v případě jejího muže zafungoval nebo spíše nezafungoval. “Myslím, že to je chyba systému, je to celé patrně chybně nastaveno a odnášejí to lidé, kteří by ten covid snáze překonali, kdyby dostali odbornou péči hned na začátku nebo alespoň včas. Jenže je to těžké, když v nemocnici není místo.” Její manžel přitom vůbec nespadá do rizikové skupiny. Je mladý, nemá zdravotní problémy a pravidelně sportuje. Přesto ho covid-19 dostal do kolen.

Nemocnici v Chebu před týdnem navštívil i ministr zdravotnictví Jan Blatný, který na místě odmítl nabízenou pomoc příhraničních německých nemocnic, které mohly té chebské odlehčit. Jeho odmítnutí bylo silně kritizováno odborníky. Teď se ukazuje, jak velmi chybné opravdu bylo. Ministr navíc nemocnici přislíbil výpomoc tří dalších lékařů, ti však dosud na místo nedorazili.

Potvrzuje to i starosta Chebu Antonín Jalovec. “Shodou okolností tenhle příběh zrovna znám, ale znám i řadu jiných. Například tu máme člověka, který měl nastoupit onkologickou léčbu a ozařování, ta ale byla odložena, protože všechna oddělení vytížil covid. Bohužel se ukazuje, že nemocnice ten nápor nezvládá,” uvedl starosta, který upozornil i na velkou ostudu, již způsobil v Německu náměstek ministra Blatného.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments