Nepoučitelní Američané. Tálibán získal špičkovou výzbroj za miliardy dolarů zcela zdarma

Historie se opakuje, akorát v mnohem větším měřítku. Zatímco před třiceti lety podporovali Američané mudžahedíny v boji proti Sovětům dodávkami svých zbraní, které nakonec tito bojovníci obrátili proti nim samým, tentokrát se radikálové, pro někoho i teroristé z Tálibánu zmocnili extrémně drahé výzbroje afghánské armády, kterou jí věnovali právě Američané.

Výsledek je skutečně tristní. Radikální organizace teď má k dispozici prakticky veškerou výzbroj afghánské armády, do které USA v minulých dvou desítkách let nalily několik desítek miliard dolarů. Část se sice rozkradla, ale na své poměry měl Afghánistán nesmírně moderní a dobře vyzbrojené ozbrojené složky. Jak už víme, bylo to k ničemu, protože vojáci je v boji prakticky nepoužili a raději se vzdali.

Svět tak oblétají fotografie, na kterých příslušníci Tálibánu třímají výzbroj, o jaké se jim ani nesnilo. Ostatně, vzhledem k tomu, že hnutí teď fakticky ovládá celou zemi, připadlo mu také letectvo či dělostřelectvo. “Z Tálibánu se stane nejlépe ozbrojená islámská fundamentalistická skupina na světě, pokud zdědí moderní americkou výbavu afghánské armády,” varoval na Twitteru politický komentátor Adam Schwarz. A jak řekl, tak se také stalo. Neexistuje teď síla, která by Tálibán o jeho výdobytky dokázala připravit. Je také otázkou, zda se výzbroje nezmocní ještě radikálnější organizace, jako například Ál-Kájda či Islámský stát. Hnutí Tálibán může být v pokušení jim část vybavení odprodat.

Tálibán má nově k dispozici třeba špičkové vrtulníky Blackhawk. / Foto: Shutterstock

Tálibánci, kteří byli dosud zvyklí bojovat přinejlepším puškami sovětské či ruské provenience, se teď dostali třeba k velmi drahým obrněným vozům M1117, které mohou přežít i výstřel z RPG. K dispozici mají také tolik obávané americké drony, s pomocí nichž je spojenecké síly dosud úspěšně kosily. Brzy také objeví, že jim v hangárech stojí supermoderní vrtulníky Blackhawk.

Například v případě letectva budou mít Tálibánci určitý problém s ovládáním, ale dá se očekávat, že na svou stranu zverbují bývalé příslušníky afghánské armády, kteří s nimi mají zkušenosti.

Zatím se mluví především o chaotické evakuaci ze země, ale až přijde čas, bude nutné zhodnotit situaci a jak mohlo dojít k tomu, že jedním z výsledků dvacetileté operace je vyzbrojení radikálů špičkovou technikou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
51 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments