Nevím, kde se staly chyby, svědomí mám čisté, řekl premiér Babiš poté, co uzavřel velkou část ekonomiky a školy

Vláda Andreje Babiše vyhlásila ve středu večer nová opatření pro boj s koronavirovou epidemií. Ty představují přinejmenším částečný lockdown České republiky, protože dochází k uzavření restaurací i škol k již dříve uzavřeným provozům, což významně ovlivní jak důležitý sektor služeb, tak zprostředkovaně práceschopnost obyvatelstva.

Možná ještě zajímavější než samotná opatření, která už se tak nějak očekávala, byly výroky premiéra Andreje Babiše, kterými komentoval aktuální průběh koronavirové epidemie. Tvrdá opatření sice zdůvodnil tím, že máme poslední a jedinou šanci něco udělat, což by mohlo znít patřičně dramaticky, jen kdyby tento výrok Babiš následně nerozmnělnil odpověďmi na otázky novinářů.

Premiér opět odmítl převzít odpovědnost za stav, v jakém se dnes Česká republika nachází. “Já mám svědomí čisté,” začal překvapivě a pokračoval: “Nemám pocit, že bychom dělali něco špatně,” což i mezi přítomnými novináři vyvolalo značný rozruch. Přítomní zástupci médií se Babiše snažili přimět k tomu, aby alespoň částečně připustil, že se vše nedělo tak, jak by mělo. Z toho premiér Babiš prapodivně vykličkoval s tím, že v první vlně pandemie za vládou přišel jistý pán, který jim prozradil, jak špatně se bude epidemie vyvíjet. “Ti, kteří teď měli přijít, nepřišli,” uvedl předseda vlády, zřejmě snažíc se vysvětlit, že ho tentokrát nikdo nevaroval automatickým způsobem. Neměl by se ale nejmocnější muž ve státě sám starat o to, co se tady děje?

Je tu nějaký problém?

Děláme všechno, abychom zamezili nějakému problému,” pokračoval premiér ve svých zvláštních výrocích, jakoby už tu nějaký problém nebyl. Andrej Babiš se také zamotal do komentování počtu zemřelých na covid. Celou věc relativizoval tím, že tito lidé umírají s covidem a tisíc obětí není zase tak vysoké číslo, protože tolik lidí v České republice zemře za tři dny. “Lidé umírají s Covidem. Je mi strašně líto, že jim to zkracuje život,” odpověděl poté, když byl konfrontován s tím, že relativizuje oběti koronaviru. “Umírají lidi, je to špatně,” dodal.

Babiše z jeho drmolení vysvobodil až vicepremiér Jan Hamáček, který promluvil přeci jen srozumitelněji a řekl alespoň potřebné minimum, které asi přítomní novináři a diváci chtěli slyšet. “Za rozhodnutí nese odpovědnost vláda, my se z toho nijak neviviňujeme. Já přemýšlím, jestli jsem měl něco udělat nebo říct jinak,” řekl Hamáček. Trochu si pak přihřál polívčičku tím, že on přeci před problémy včas varoval a volal po svolání krizového štábu týdny předtím, než k tomu skutečně došlo.

Andrej Babiš také odmítl říct, že vláda nenechá proběhnout ceremoniál předávání vyznamenání na Hradě, který má proběhnout 28. října a s nímž prezident Miloš Zeman stále počítá. Taková akce ale neodpovídá aktuálně vyhlášeným opatřením.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
38 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments