Novotný svým výrokem pobouřil i vlastní stranu. Bude z ODS vyloučen?

Starosta pražské části Řeporyje Pavel Novotný si nebere servítky a rád se mícha do celostátní i zahraniční politiky. Své výroky postupem času přitvrzuje a kromě pochval sklízí také četnou kritiku. Husarský kousek se mu povedl například před pár dny, kdy napsal dopis samotnému ministrovi zahraničí Číny, kde ho ostře vyzval, aby se omluvil za své výroky vůči České republice a předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, který Čínu pobouřil svou cestou na Tchaj-wan. Za tento krok ocenili odvahu Novotného i v zahraničí. Například časopis Foreign Affairs jeho dopis označil za dokument týdne a o rozhovor s řeporyjským starostou projevil zájem dokonce i prestižní Wall Street Journal.

Nepřijatelný výrok o prezidentovi a premiérovi

Jenže jak byl Novotný v ráži, tak zřejmě přestřelil. V jednom z četných rozhovorů z minulých dní, kde probíral politiku odshora dolů, jak je jeho zvykem, totiž uvedl, že pro Českou republiku by bylo nejlepší, kdyby prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš zemřeli.

Tentokrát už na adresu Novotného nemířily slova chvály, ale povětšinou přísné kritiky. Do starosty se pustili i četní zástupci Občansko-demokratické strany, jíž je členem. Vyzvali dokonce předsedu ODS Petra Fialu, aby se k těmto slovům nějak postavil. Ten tak – byť s několikadenním odstupem – učinil. “Je to nepřijatelné, aby takové výroky zaznívaly od členů Občanské demokratické strany,” uvedl pro idnes.cz.

Starosta svá slova neodvolal

Někteří z členů ODS by se nejraději Novotného zbavili. Pravdou je, že tento politik se příliš nezabývá programem své strany, ale veze se na vlně výroků ke všemu možnému. Podle Fialy bude nejprve pozván “na kobereček”. “Tím dalším krokem, který jsem udělal, je, že jsem si pozval Pavla Novotného a povedu s  ním rozhovor. Budu s ním chtít mluvit o jeho vystupování, o tomto výroku, jak budu postupovat budu informovat nejprve kolegy ve straně. Máme demokratické mechanismy a v žádném případě to nebude rozhodnutí jednoho člověka, ani předsedy. Nemám ve zvyku někomu něco vzkazovat přes média,” uvedl Fiala.

Pavel Novotný však přes četné výzvy svá slova neodvolal a neomluvil se za ně. Naopak si za nimi stojí. “Jen jsem konstatoval objektivní fakt. Jsem o tom zájmu ČR přesvědčen, byť jsem jen pitomec ze Řeporyjí a oba jmenovaní pánové jsou demokraticky zvolení. Tady se rozkrádá stát za pomoci státního aparátu a pan prezident rád jedná v zájmu cizích mocí a dělá nám ostudu v zahraničí.

Konzervativnější členové ODS se ptají, proč nebyl Pavel Novotný za své výroky už dávno ze strany vyloučen. Jako paralelu používají případ Václava Klause mladšího, který používal silná slova zase na druhém spektru politické škály a na základě toho musel ze strany odejít.

Foto: ods.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
82 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments