Oblíbená finanční výhoda Čechů potají končí. Pracovat musí mnohem déle, aby vůbec mohli nastoupit do důchodu

Český důchodový systém obsahoval jednu velkou výhodu, které se dalo využívat a možná i tak trochu zneužívat. Dlouhou dobu o tom však veřejnost příliš netušila. Vše se prozradilo až v loňském roce, kdy se naplno ukázalo, jak moc je výhodné odcházet do předčasného důchodu. Následovala doslova smršť žádostí, ze kterých se Česká správa sociálního zabezpečení dosud nevzpamatovala a na kterou musel zareagovat dokonce samotný stát tím, že tuto možnost výrazně omezil.

Vůbec to nedávalo smysl

O předčasných důchodech dlouho panovala trochu pomýlená představa. Lidé měli pocit, že je to něco velmi nevýhodného. Něco, čeho by se mělo využívat pouze v krajním případě, protože jinak se připravíte o nemalé peníze. Kdo si však udělal pořádný propočet, pravděpodobně dospěl k závěru, že je to spíše cesta, jak bez větších sankcí odejít do penze už o pět let dříve.

Loni se navíc sešly události takovým způsobem, že odchod do předčasného důchodu byl dokonce finančně výhodnější než čekat na dosažení řádného důchodového věku. Tak moc už byl systém pokřivený. Využily toho desítky až stovky tisíc lidí, které to přitom okamžitě odsálo z pracovního trhu, přičemž státu navíc vznikly značné náklady s nečekaným přívalem penzistů.

Bylo jasné, že se to musí zrušit. Od října letošního roku tak platí nový režim pro odchody do předčasného důchodu. Tomu však ještě předcházel poslední nápor žádostí za původních podmínek, což státní kase také příliš nepomůže. Desítky tisíc lidí zkrátka chtěli do předčasného důchodu ještě za dosavadních pravidel, tedy klidně o pět let dříve. Nutno říct, že když odejdete do penze takto brzy, dostanete sice na začátku nižší důchod, ovšem ten se vám v dalších pěti letech bude valorizovat, takže si klidně můžete ještě pomoci.

Foto: Shutterstock

Už jen pro minimum lidí

Teď už ovšem odchod do předčasného důchodu tak jednoduchý nebude. Velmi se totiž osekal. Hlavní bariérou je jistě to, že abyste ho mohli vůbec využít, musíte mít odpracováno hned 40 let, namísto dosavadních 35 let. Ale třeba v šedesáti letech má takovou porci odpracováno jen opravdu málo lidí. Navíc se změnila i další důležitá podmínka. Předčasně do důchodu už nebudete moci s pětiletým, ale pouze tříletým náskokem.

Čtěte také: Každý důchodce v Česku dostane najednou balík peněz. Stát se tomu snaží zabránit, ale bude muset cálovat

A jako by to nestačilo, žadatelé o předčasnou penzi už budou výrazněji kráceni i ve finančním vyjádření. Změnily se totiž způsoby výpočtu, takže se už nemůže stát, že by to bylo za určitých okolností výhodnější nebo jen lehce nevýhodné. Tuto možnost sice mít budete, ale budou si ji zřejmě moci dovolit pouze zabezpečení lidé, jelikož důchod bude v takovém případě skutečně nízký.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

One Reply to “Oblíbená finanční výhoda Čechů potají končí. Pracovat musí mnohem déle, aby vůbec mohli nastoupit do důchodu”

  1. Zaprodaná vláda zkrátka se snaží zajistit aby co nejvíc pracujících lidí se zaslouženého důchodu ani nedožilo a tudíž aby co nejvíc peněz zbylo na financování cizí války, na drahé americké vojenské šroty anebo jen tak politikům zůstalo k rozkradení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *