Obrovská změna pro lidi v panelácích v Česku. Kdo nebude šetřit teplem, ten už se nedoplatí

Nový rok přináší celou řadu změn, které sice byly známy už loni, avšak teprve teď se s nimi mnozí začínají seznamovat. Obvykle to přitom pro vlastní peněženku neznamená nic moc pozitivního, ba právě naopak. Zavádí se celá řada opatření, která budou domácnosti stát peníze navíc, a to na mnoha frontách.

Změny ve zohlednění spotřeby

Poměrně málo se mluvilo například o změnách v rozúčtování tepla v bytových domech, které používají takzvané centrální vytápění. Jde především o všechny ty paneláky a další sídliště, kde si teplo nevyrábí přímo v kotelně, ale kam proudí trubkami už hotové z tepláren. V platnost totiž vstoupila nenápadná “vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou teplou vodu” (najdete na webu Zákony pro lidi).

Ta nemá za cíl nic jiného než domácnosti přimět k ještě větším úsporám na teplu. Jednoduše platí, že se mnohem méně budou tolerovat takzvaní černí pasažéři, kteří zneužívali toho, že se celková spotřeba tepla za dům stejně rozpočítávala především podle podlahové plochy bytu, a to všem tak nějak stejně.

Už dříve byla sice zavedena určitá část, takzvaná spotřební, která zohledňovala vlastní spotřebu. Nebyla ale zase tak významná, aby skutečně motivovala ty, kdo si topili třeba na 25 stupňů, k úsporám. To se teď mění, jelikož spotřební složka bude tvořit 50 až 70 % celkových nákladů bytové jednotky za teplo. Zbylých 30 až 50 % bude tvořit základní sazba odvislá od podlahové plochy a celkové spotřeby domu.

Foto: Shutterstock

Má to být více férové

Stále tu nicméně platí určité limity. Spotřební část celkové ceny bude vždy maximálně o 100 % vyšší a 20 % nižší než průměrná spotřeba rozpočtená na metr čtvereční pro celý dům. Tím má být zabráněno nejrůznějším excesům, jako třeba tomu, že si někdo topení vypne zcela a bude ho čerpat pouze ze společných zdí se sousedy, které potom zase bude ochlazovat apod.

Jak vidno z výše uvedeného, u obou složek platí určité rozmezí, které přitom není libovolné, ale odvíjí se od toho, jakou má daná budova energetickou efektivitu. V případě velmi úsporných budov s energetickým štítkem A, B a C bude podíl základní složky nejvyšší. U málo úsporných budov bude naopak nejvyšší podíl složky spotřební. Tudíž v nezateplených domech se starými okny bude nejvíce záviset na tom, jak skutečně topíte.

Čtěte také: Důchodci slaví. Za teplou vodu už nemusí platit ani korunu. Stačí si požádat

Správce budovy bude mít do značné míry svázané ruce, jelikož bude moci rozhodnout pouze o pouhých 10 % v rámci základní složky. Změny už vstoupily v platnost, a to od 1. ledna 2024, tudíž už teď jedete podle nových standardů. Pokud jde o vyúčtování za rok 2023, to bude probíhat ještě podle původní normy.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

4 názory k článku “Obrovská změna pro lidi v panelácích v Česku. Kdo nebude šetřit teplem, ten už se nedoplatí

  1. Zdravím, je to přesně naopak. Černí pasažéři jsou ti, kteří vůbec netopí a nechávají se vytápět od sousedů. A těch je většina. Je to více nespravedlivé. Vyhláškou byl splněn jen politický úkol snížit spotřebu plynu.

  2. Možná by stálo za to se zamyslet nad tím, že to není pouze o šetření, ale také o obsazenosti panelového domu. Toto si můžete dovolit, když máte všechny byty obsazené, pak je to o šetření. Pokud máte byt a okolo 3 prázdné, tudíž nevytápěné, tak jste rádi, že si všude pustíte topení na plno a nemusíte u televize sedět ve svetru a teplých ponožkách. Ale to asi některým nedochází. Někdo ty prázdné byty zaplatit musí 😉.

  3. Takže když v tom bytě přes zimu nejsem, netopím, tak zaplatím víc? Hernajs, to má logiku. Jako kdybych vypnul elektriku a elektrárny mi účtovali víc za jističe 🤣🤣🤣 hej, my jsme národ…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *