Očkování bude průšvih, varuje šéf lékařů Kubek. Vláda podle něj přestala epidemii zvládat

Iniciativa Sníh. Tak se jmenuje nová skupina, kterou tvoří lékaři a experti. Ti se rozhodli spustit novou iniciativu v důsledku četných přešlapů, kterých se česká vláda v posledních týdnech dopustila. Jejím cílem je pomoci při řešení epidemie Covidu-19 a zmírnit její průběh. Například podle jednoho z členů, šéfa České lékařské komory Milana Kubka je současný stav katastrofální. Když sleduje přípravy, bohužel se domnívá, že očkování bude velký průšvih.

Stát neumí využít dobré zprávy

V rámci Iniciativy Sníh se přitom sdružila celá řada dalších expertů, mezi nimiž nechybí taková jména jako epidemiolog Václav Hořejší, biochemik Jan Konvalinka, chemik Pavel Jungwirth nebo evoluční biolog Jaroslav Flegr. Tito a další lidé se k průběhu epidemie vyjádřili na první tiskové konferenci, kterou tato iniciativa svovala.

Milan Kubek v posledních dnech nenechává na vládě nit suchou a ani tentokrát se kritice nevyhnul. “Je dobrou zprávou, že máme antigenní testy. Špatnou zprávou je, že je neumíme využít správně,” prohlásil Kubek. Doporučuje použití těchto testů pro studenty ve školách, zaměstnance v továrnách či úředníky.

Politici se vyfotí před plnými sklady, ale nic nepřipraví

V tomto ohledu pokračoval prezident lékařské komory dále a vzal si na paškál očkování, ke kterému se většina lidí upíná coby k jedinému světlu v tunelu. Tak jisté to ale podle Kubka není, obzvlášť když jeho strategii zatím sestavuje zdiskreditovaný ministr zdravotnictví Jan Blatný. “Je dobrou zprávou, že již existuje vakcína. Je špatnou zprávou, že Česká republika vůbec není připravena na očkování populace,” dodal Kubek. “Dá se očekávat, že to bude další průšvih.” Podle něj si politici nenechají ujít příležitost vyfotit se před plnými sklady, ale samotná logistická akce, která je v tomto případě tak potřebná, připravena nebude.

Premiér Andrej Babiš se hrozící průšvih snaží hasit tím, že od očkování odstaví ministra Jana Blatného, který připravil naprosto obecnou a v praxi nepoužitelnou strategii a navíc není schopen rozjet komunikační kampaň, která by národ přesvědčila o prospěšnosti očkování. Vznikne tak post vládního zmocněnce pro očkování, který by měl zastávat nejspíše epidemiolog Roman Prymula.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments