Očkovat se budeme dlouhé roky, přiznala kancléřka Merkelová. Řekla, jak to bude s cestováním a očkovacím pasem v Evropě

Evropská unie chce do léta zavést celoevropsky platný očkovací pas, aby umožnila letní dovolené. Uvedla to německá kancléřka Angela Merkelová v rámci videokonference s premiéry a prezidenty evropských zemí. Podle ní bude Evropská komise potřebovat přibližně tři měsíce k tomu, aby vytvořila pravidla pro tento digitální dokument. Vzhledem k šířícím se mutacím koronaviru se Merkelová na jednání vyslovila proti rychlému uvolňování opatření.

Podle předsedy Rady EU Charlese Michela se 27 států stále více blíží ve svých představách takzvaného očkovacího pasu. Jaká práva se k němu budou vázat, by si měl rozhodnout každý stát sám za sebe. Na jeho zavedení tlačí zejména Rakousko, Bulharsko a Řecko. Tyto země chtějí očkovaným, otestovaným a uzdraveným poskytnout více svobod.

Vzorem k tomu by měl být takzvaný “Zelený pas”, který zavedl Izrael, jak uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ten Izraelce opravňuje k využívání posiloven, divadel či restaurací. Za jeho obdobu se v Evropě zasazují zejména země, které spoléhají na turismus a které už si nemohou dovolit další katastrofální rok. V případě očkovacího pasu se zatím počítá s databází k registraci vakcín a personalizovaným QR kódem pro očkované.

Pokud jde o možné výhody pro očkované, uvedla Merkelová, že je zatím příliš brzy toto téma řešit. “Všichni jsme se dnes shodli, že to nyní vzhledem k nízké proočkovanosti obyvatelstva není tématem. Ale musíme se připravit.” To ale nemá znamenat, že by v budoucnu mohl cestovat pouze ten, kdo má očkovací pas.

Podle kancléřky Merkelové počítají státy Evropské unie s tím, že kvůli mutacím viru zřejmě bude očkování probíhat mnoho let a lidé se budou muset očkovat opakovaně. Odkázala přitom na chřipku, která také tvoří neustále nové varianty, proti nimž se následně musí znovu očkovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments