Od pondělí nejspíš nový stupeň PES. Život v zemi se změní

Velké uvolnění opatření v České republice se přiblížilo. Už od pondělí by v zemi mohl začít platit nový stupeň protiepidemického systému (PES). Z pětky by se přeřadilo na čtyřku. Znamenalo by to návrat dalších žáků do lavic, možnost vycházet do 23. hodiny nebo shromažďování až šesti lidí. Oproti přísnému režimu, ve kterém je Česko nyní, by šlo o velmi citelný posun k lepšímu a navíc by se na dohled přiblížil třetí stupeň PES, ve kterém by se mohly otevřít všechny dnes uzavřené obchody.

Havlíček bojuje za co nejrychlejší rozvolnění

S vysokou pravděpodobností přechod do stupně 4, pokud se nestane něco nepředvídatelného, bude možný,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Ministr zdravotnictví bude přesun země do čtvrtého stupně navrhovat vládě už v pátek, přičemž se očekává, že od pondělí bude nový režim platit.

Někteří ministři chtějí jít dokonce ještě dále. Patří mezi ně například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který se snaží prosadit co možná nejlepší podmínky pro obchodníky. Podle něj je na místě jednat o zrušení zákazu prodeje v neděli. Jde o hojně kritizované opatření, protože lidé se musí předzásobit a vyskytovali se tak v obchodech v ještě větších počtech. S novým omezením pohybu lidí na prodejní ploše to navíc podle malooobchodníků vede k problémům, kdy se řadu zákazníků nedaří obsloužit. “Jako druhou věc bych tam rád dostal vyšší počet zákazníků na metry čtvereční,” dodává Havlíček i k tomuto bodu. Podle něj by na patnácti metrech čtverečních mohli být dva lidé a nikoliv pouze jeden, jako je tomu nyní. Tento bod však ministr zdravotnictví Blatný vidí skepticky.

Prymula ani Flegr nesouhlasí

Aby ale PES mohl vůbec fungovat, musí vládat prosadit prodloužení nouzového stavu. Jistý počet hlasů v Poslanecké sněmovně pro to přitom stále nemá. Pravděpodobně tak sice k prodloužení dojde, ale opět pouze výrazně časově omezenému, například na týden či dva.

Před rozvolňováním od příštího týdne hlasitě varuje epidemiolog a poradce ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se k němu přistupuje příliš brzy a mělo by se počkat až do 5. prosince. Stejně tak kritizoval návrat žáků prvních dvou tříd do škol. Hrozí podle něj, že kvůli snaze umožnit lidem předvánoční nákupy dojde k opětovnému zhoršení epidemiologické situace. Bývalý ministr zdravotnictví tak překvapivě souzní s parazitologem Jaroslavem Flegrem, podle kterého je současné rozvolňování před chřipkovou sezónou katastrofou a povede k silné třetí vlně.

Foto: Freepik