Prezident Zeman podepsal rouškovné nejen pro seniory. Třetina Čechů dostane začátkem prosince 5000 Kč

Už nic nebrání tomu, aby důchodci dostali od státu krásný vánoční dárek v podobě jednorázového příspěvku ve výši 5000 Kč, kterému se také lidově říká rouškovné. Vláda dokázala příslušný zákon protlačit Poslaneckou sněmovnou a Senátem a dnes ho svým podpisem stvrdil prezident Miloš Zeman, který učinil, jak slíbil, tedy, že s podpisem nebude otálet. Už dříve uvedl, že formu jednorázového příspěvku považuje za správnou.

Zeman podepsal kompromis

Zákon o rouškovném byl velmi kontroverzní a do poslední chvíle nebylo jasné, zda se ho vládě nakonec podaří prosadit. Vláda hnutí ANO a sociální demokracie totiž záměr vyplatit důchodcům bonus k jejich rentám oznámila před krajskými volbami. Nejen opozice to proto považovala za neférový předvolební dárek.

Navíc se o něm strhal diskuze i v rámci koalice, kdy Jana Maláčová žádala dokonce 6000 Kč, zatímco ministryně financí Alena Schillerová se chtěla držet spíše zkrátka. Nakonec to dopadlo kompromisem. Podle vlády by měl tento bonus důchodcům kompenzovat vyšší náklady, které měly kvůli tomu, že jejich spotřební koš se v tomto roce – i vinou koronavirové krize – nadproporčně zdražil. Z vlády zaznívala také slova o tom, že se pomohlo všem jiným skupinám a nyní je třeba myslet také na důchodce.

Důchodci jako jediní neztratili příjem, říkají kritici

Opozice a kritici návrhu měli opačné argumenty. Podle nich byli důchodci jedinou skupinou, která si udržela své příjmy i v těchto těžkých dobách. Od příštího roku jim navíc důchody vzrostou v průměru o 840 Kč, což je druhá nejvyšší částka za posledních deset let, která bez problémů pokrývá i inflaci, která spotřební koš důchodců v tomto roce postihla. Z opozice zaznívaly také otázky, proč se podobným způsobem nepomáhá spíše samoživitelům, kteří se často ocitli v komplikované životní situaci.

Na rouškovné má nárok téměř třetina obyvatel České republiky. Nejde přitom pouze o seniory pobírající starobní důchod, kteří však se 2,4 miliony tvoří největší skupinu, ale také o 400 tisíc invalidních důchodců, 24 tisíc vdov a vdovců a téměř 40 tisíc sirotků. Dohromady jde o téměř tři miliony lidí, kterým bude celkem vyplaceno 15 miliard z rozpočtu. Jde o čistě schodkovou operaci, na kterou si stát musí půjčit další prostředky.

Jednorázový příspěvek ve výši 5000 Kč vyplatí stát počátkem prosince. Jak se to stane a kdo přesně na něj má nárok, si můžete přečíst v podrobném článku.

Foto: Freepik