Prymula se postavil na odpor: na rozvolňování je brzy, školy jsou tikající bombou

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula vydržel být v roli poradce svého nástupce Jana Blatného loajální přibližně několik málo dní. Jakmile skončil jeho mediální klid, opět se ve velkém pustil do komentování vývoje koronavirové epidemie, kterou se dosud snažil z různých pozic krotit. Nyní podle svých slov nezastává žádnou funkci, přesto je hodně slyšet. Zdá se, že jeho poradenský hlas zůstává na ministerstvu opomenut, protože Prymula se současným rozvolňováním vůbec nesouhlasí.

Zastavte uvolňování, žádá Prymula

Nechci rozvolňovat opatření, když na to ještě není čas. Podívejte se na mezitýdenní pokles, je to nějakých 38 procent, tímto tempem sjedeme pod tisíc případů denně někdy kolem čtrnáctého či patnáctého prosince,” vysvětlil pro idnes.cz svůj pohled epidemiolog Roman Prymula s tím, že tento jeho pohled navíc předpokládá, že se bude brzdit stále stejným tempem, ale i to už je nyní ohroženo. Epidemiolog je přesvědčen o tom, že by se s rozvolňováním mělo začít až kolem 5. prosince, ale nikoliv tento a příští týden.

Zajímavý je také pohled Romana Prymuly na návrat žáků prvních dvou tříd prvního stupně do škol. Byl to právě Prymula, který v polovině října, když vyhlašoval uzavření základních škol, tvrdil, že celý první stupeň se do škol jednoznačně vrátí na začátku prosince. Nedokázal si představit, že by se tak nestalo. Glosoval to dokonce tím, že pokud nevybuchne jaderná elektrárna, žáci se vrátí. Jak nyní víme, nic takového se nestalo a žáci do škol se stejně nevrátili. Šlo o jeden z největších komunikačních přešlapů Prymuly v krátkém úřadování v roli ministra zdravotnictví.

Vánoční nákupy se vymstí

Teď, když nový ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil návrat prvních dvou tříd do škol 18. prosince, Roman Prymula tento krok kritizuje. “Je to minimálně o týden uspíšeno. Samozřejmě tlak na otevření škol je obrovský a já tomu rozumím, ale je nutné to korigovat na straně jiných opatření, doprovázet to něčím, co bude eliminovat šíření. Ty školy jsou tikající bombou a země, které se dostávají do podobné situace, je začínají také zavírat,” uvedl Prymula. Zvýší se počet kontaktů a epidemie se opět rozjede.

Podobně to vidí s vánočními nákupy, které nás podle Romana Prymuly zřejmě přijdou draho. Jakmile se otevřou obchodní centra a dojde tak k významnějšímu rozvolnění, koronavirus nabere na síle. Jako příklad dává prezidentské volby v USA, kde se na pár dní také vše pustilo a znamenalo to okamžitý nárůst případů.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments