ODS a STAN by se měly na poslední chvíli trhnout ze svých koalic, míní ekonom. Jinak propadnou a vládnout bude Babiš

Pro ty, kdo si po říjnových volbách představovali Českou republiku bez vlády Andreje Babiše, musí být nejnovější průzkumy volebních preferencí velkým zklamáním. Stále více to vypadá, že nejenže se stane Hnutí ANO vítězem voleb, ale že obě velké koalice nebudou mít dostatek hlasů na to, aby vytvořily jednu velkou povolební koalici, jak si předsevzaly. Naopak, pro Andreje Babiše začíná stále lépe vycházet možné spojení s SPD. Tuto koalici už připustili politici obou těchto stran. Čtěte více: Rodí se nová koalice. SPD chce jít do vlády s ANO

Zatímco ještě před několika měsíci se zdálo, že dvě velké předvolební koalice jsou jediným způsobem, jak dostat Andreje Babiše z vlády, teď to naopak vypadá, že se stávají přítěží. Podle některých pozorovatelů by strany měly větší naději uspět, pokud by kandidovaly samostatně. A to zejména proto, že by nemusely přistupovat na kompromisy, které řadu voličů odrazují, a mohly hlásat svou vlastní politiku bez ohledu na koaliční partnery. Ukazuje se, že možnost říkat věci před volbami naplno, je klíčová. A to i s tím vědomím, že po volbách se splní jen něco, a to ještě v tom lepším případě.

Svůj pohled na předvolební situaci nabídl také ekonom Lukáš Kovanda. Také on je toho názoru, že koalicemi si strany příliš nepomohly. “Koalice nefungují. Pokud by se teď ODS či STAN trhly ze svých koalic, svedli zrychlující i vyhlíženou inflaci na Green Deal (což má odborné zdůvodnění), rázně proti němu vystoupili, opustili antibabišovství a připustili koalici s ANO, mají rázem o 5 až 10 procentních bodů víc,” napsal Kovanda na svém Twitteru.

Podle Kovandy je ODS svázaná menšími stranami v koalici (TOP 09, KDU-ČSL) a nemůže se tak jednoznačně vymezit vůči evropskému Green Dealu. Zejména TOP 09 je totiž velmi proevropskou stranou. To samé platí o Pirátech, s nimiž jsou v koalici jinak poměrně pragmatičtí Starostové. Pokud by se tak ODS a STAN utrhly a pojmenovaly věci pravými jmény, mohly by zmobilizovat řadu voličů.

Čtěte také: Piráti prudce propadli. Už jsou na pouhých 15 %, hlásí nový průzkum

Je však nepravděpodobné, že by k něčemu takovému došlo. Do voleb zbývají pouhé tři týdny a kandidátní listiny koalic už jsou hotové. Obě strany by tak ve svých koalicích musely provést doslova puč a vyzvat voliče, aby kroužkovali jejich kandidáty. Stejně tak by se museli distancovat od svých partnerů s tím, že s nimi po volbách nebudou spolupracovat.

Foto: Koalice Spolu

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments