Rodí se nová koalice. SPD chce jít do vlády s ANO

Pokud poslední průzkumy nelžou, jak naznačují někteří politici, kterým se nezdá masivní náskok hnutí ANO, potom se pomalu, ale jistě rodí nová povolební koalice. Tu by mohlo utvořit právě ANO, a to s SPD. Tuto spolupráci poprvé otevřeně připustil místopředseda SPD Radim Fiala. Ten zdůraznil, že je to právě strana Andreje Babiše, se kterou mají největší programovou shodu.

Čtěte také: “Babiš si kupuje průzkumy,” odpálili bombu Piráti. Možné vysvětlení nečekaného náskoku Hnutí ANO

S hnutím ANO jsme měli asi největší shodu v minulém volebním období, častokrát jsme se shodli. Přistupovali bychom k tomu ale podle svého programu. V něm máme věci, které jsou pro nás nepřekročitelné, protože kdyby se tyto věci nedostaly do našeho společného koaličního programu, tak by to byl problém pro naše voliče,” uvedl Radim Fiala pro Rádio Impuls a zdůraznil, že jeho strana nebude chtít vyměnit křesla za program a bude držet slovo.

Jde přitom o zajímavý souběh vyjádření z obou stran. Už v neděli totiž koalici ANO-SPD připustil předseda Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček, který to řekl na CNN Prima News.

Podle Radima Fialy spolupracovaly ANO a SPD už v minulém volebním období, a to například na zákoně o zrušení superhrubé mzdy. Někteří pozorovatelé však viděli mezi oběma stranami mnohem hlubší spolupráci, kdy to byla právě SPD, která v některých momentech minulých čtyř let pomáhala držet vládu Andreje Babiše u moci. Podle některých informací za to strana Tomia Okamury získala například možnost výrazně promlouvat do složení mediálních rad.

Čtěte také: Příští vládu vytvoří ANO a ODS, obává se Maláčová. Raději by s Babišem vládla sama a překazila “šílené plány”

SPD však podle Radima Fiala nechce ustoupit od klíčového bodu svého programu, kterým je obecné referendum. To by mělo být použito i pro hlasování o vystoupení z Evropské unie. “To samozřejmě nejde. Referendum je podle nás vrchol demokracie, všichni občané rozhodují o různých otázkách. Chtěli bychom, aby se referendem rozhodovaly opravdu důležité věci, jako například vystoupení či setrvání ČR v Evropské unii.

Hnutí ANO si přitom, pokud zvítězí, jak naznačují průzkumy, nebude moci po volbách příliš vybírat. Veřejně už koalici s ním odmítla uskupení PirStan a Spolu. Pokud jde o další strany, tedy zejména ČSSD, KSČM a Přísahu, ty stále nemají zaručeno, že se do Poslanecké sněmovny vůbec dostanou. A pokud ano, jejich počet poslanců bude poměrně nízký.

Foto: SPD

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments