Okamžitě musíte vyměnit kotel. Stát rychle rozhodl a bude rozdávat pokuty

V České republice je stále velmi oblíbené úsporné chování, kdy lidé neradi mění nějaké spotřebiče nebo zařízení, když ta stará vykazují ještě dobrou službu. V některých případech už to ale bude nutností, jelikož zejména některé kotle určené k vytápění už jsou úřadům doslova trnem v oku. V mnoha případech pomohla pozitivní motivace formou dotací, ale spousta lidí stále zůstala u svých starých kotlů, protože je zkrátka nechtějí vyhazovat a považují je za spolehlivé.

Je tu úplný zákaz

Jenže tomu je s letošním rokem definitivní konec. Teď naopak přichází na řadu mnohem silnější kalibr v podobě negativní motivace. Kdo by si tak chtěl svůj starý kotel ponechat, musí počítat s tím, že mu stát vyměří pokutu ve výši dosahující až 50 tisíc korun. Tuto sankci lze navíc udělovat opakovaně, takže nepočítejte s tím, že byste ji jednou zaplatili a byli tím z obliga. Dokud se kotle nezbavíte, budete muset platit.

Už od 1. září 2024 nebude v České republice povolen provoz kotlů, které spadají do první a druhé emisní třídy. Důvod je pochopitelně jasný. Tyto kotle nesplňují prakticky žádné emisní limity a produkují obrovské množství škodlivin. Celkově jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Proto se také přistupuje k tomuto kroku, který se vídá málokdy.

V případě zákazů určitých vytápěcích zařízení se nejprve postupuje tak, že se ukončí možnost je prodávat a instalovat. Zde už jsme ale daleko za tímto momentem. Tady už se nesmí ani používat a lidé je musí jednoduše vyměnit. Jinou možnost nemají.

Foto: Shutterstock

Není čas váhat

Možná si říkáte, že takový kotel má dnes už jen několik málo domácností, kterým se zkrátka nějakým způsobem pomůže, aby si opatřili náhradu. Stále ještě mohou sáhnout třeba po plynovém kotli, dokud se nezakáže jejich prodej, s nímž se výhledově počítá. V případě kotlů na plyn ale bude trvat ještě velmi dlouho, než se zakáže ji jejich používání.

Reálně je ovšem celý problém mnohem větší. Odhaduje se totiž, že kotel první nebo druhé emisní třídy má 150 až 200 tisíc českých domácností. Často jde především o ty nízkopříjmové a také o ty, které tvoří lidé v důchodovém věku.

Čtěte také: Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to pořádný balík, v Česku už to jede

Odborníci přitom varují, aby lidé nenechávali výměnu na poslední chvíli. Už teď je nejvyšší čas. S blížícím se termínem zákazu totiž budou mít instalační firmy skutečně napilno. Může se stát, že se na vás nedostane včas, nebo že si budete muset kvůli vysoké poptávce hodně připlatit.

Vyplatí se také zjistit, zda náhodou nemáte nárok na kotlíkovou dotaci, případně jinou finanční pomoc z dnes velmi štědrých fondů Ministerstva životního prostředí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Ačkoliv se všichni připravují na velký zvrat ve světě automobilů v roce 2035, odkdy Evropská unie zakázala prodej nových vozů se spalovacími motory, ve skutečnosti už se teď odehrávají kroky, které mohou celou záležitost ještě podstatně více urychlit. Jde do tuhého A pokud se někdo domníval, že si v roce 2034 koupí poslední vůz s naftovým motorem, který potom bude opečovávat a používat dalších dvacet let, takže jeho života se dost možná žádný zákaz týkat nebude, pravděpodobně narazí na celou řadu překážek, díky kterým se takové vozidlo stane nepoužitelným, a to podstatně dříve. Bylo by bláhové se domnívat, že EU sice zakáže prodej nových vozů se spalovacími motory, ale nechá tu jezdit desítky let stará vozidla, která by nadále znečišťovala ovzduší, a to v ještě větší míře, jelikož často nesplňují ani emisní normu Euro 5, natožpak ty modernější. Znepříjemnění života majitelům vozů se spalovacími motory bude probíhat hned v několika rovinách, z nichž některé již byly aktivovány. Předně se i v České republice musí od letošního roku prodávat benzin E10, který však některé vozy nesmí vůbec tankovat a všeobecně se mluví o tom, že není příliš vhodný pro tankování do žádného auta, jelikož kvůli biosložce příliš dlouho nevydrží. Samé nepříjemnosti Řidičům starších aut však nebyla poskytnuta žádná alternativa. Čerpací stanice totiž mohou nabízet pouze Natural 95 v tomto složení, nikoliv ten čistý. Jedinou možností je tankovat dražší Natural 98 a jiné prémiové pohonné hmoty, kde jsou sice biosložky také, ovšem ty tolik nelikvidují motor. Jenže to už je podstatně dražší palivo. Právě prodej pohonných hmot a jejich zdanění je mimo jiné dalším způsobem, jak majitelům spalovacích motorů znepříjemnit život. Není nic jednoduššího, než to, že EU v určitý moment zavede velmi vysokou daň na benzin a naftu. Pokud potom litr bude stát třeba 100 Kč, lidé si rozmyslí, zda si přeci jenom nekoupit ten elektromobil. Čtěte také: Je to tady. Němci odmítli elektromobily. Už to nikdo nechce. Ale v čem budeme jezdit? A jdou tu i další cesty. Například město Stockholm již oznámilo, že od roku 2025 zakáže vjezd vozidlům se spalovacími motory. To se v podstatě rovná jejich předčasné likvidaci, jelikož kdo by vlastnil takové auto, když ho nemůže používat. Obdobné zákazy platí už v řadě evropských měst, kdy mají vjezd povolen jen ta s určitou normou. A potom už není problém tuto hranici snížit tak, že projedou pouze elektromobily. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Už je to černé na bílém. Česká republika čelí obrovskému náporu organizovaných skupin, které vás mohou vmžiku připravit o nemalé peníze. V loňském roce bylo zaznamenáno rekordní množství případů, kdy tisíce lidí přišly takřka o veškeré úspory, které měli uloženy na bankovním účtu. Lidé rychle naletí Podvodníci s nimi přitom často neměli ani nijak složitou práci. Stačilo například poslat SMS na náhodné číslo, ve které potom byla výzva k určité akci s bankovním účtem. Lidé často naletěli na to, že jim potom měla být vyplacena například určitá dávka nebo dokonce jakási výhra. Zdá se, že problém tkví v nezkušenosti a naivitě majitelů bankovních účtů a stále větší profesionalitě skupin, které se takto snaží přihlašovací údaje vylákat. “Prodávala jsem na Facebooku kočárek, a byla jsem nadšená z toho, že se mi obratem někdo ozval a akceptoval mou cenu. Proto jsem nerozporovala, když mi poslal odkaz, který měl vést k tomu, že mi peníze pošle. V tu chvíli jsem si vůbec neuvědomovala, že je přeci nesmyslné, abych do svého bankovnictví vyplňovala přihlašovací údaje,” líčí paní Eva z Ostravy. Stránka, kde údaje vyplňovala, vypadala jako bankovnictví její banky, ovšem stránka byla podvodná. “Přišla jsem takhle o 60 tisíc korun. Řekli mi, že peníze už zřejmě nikdy neuvidím.” Podle České bankovní asociace bylo tímto způsobem napadeno 69 685 klientů českých bank. To je obrovské číslo, které pravděpodobně nebude ještě kompletní. Mnozí si totiž sami uvědomí, jakou chybu udělali a následně se za to stydí, takže se ani neozvou. Ztratily se velké sumy Celková škoda přitom činila 1,35 miliardy korun. Na jednoho podvedeného klienta tedy připadá ztráta 19 357 korun. Reálně tady ale budou panovat velké rozdíly, které závisí na tom, kdy si daný klient všimne probíhajícího podvodu a také toho, kolik peněz na účtu vlastně má. Zaznamenány jsou případy, kdy lidé přišli třeba i o 500 tisíc korun a na druhé straně potom mohou být ztráty v řádu nižších stokorun nebo tisíc. Čtěte také: Důchodcům v Česku začaly chodit drsné SMS. Kdo ji dostane, může přijít o veškeré peníze České banky si problém samozřejmě uvědomují a z jejich strany jsou podnikány veškeré kroky k tomu, aby měli podvodníci situaci co nejsložitější. Stále se ovšem najde velké množství klientů, kteří jim jednoduše poskytnou vše, co k vyluxování účtu potřebují. Někdy bezpečnostní systémy bank zafungují a transakce zablokují, ale tito šíbři teď často vybírají po menších částkách, které procházejí. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je až neuvěřitelné, že někteří lidé se mohou stát bohatými bez jakéhokoliv vlastního přičinění a v podstatě omylem. Dnešní svět je nastaven tak, že se mimořádně oceňuje jakákoliv vzácnost, a pokud je něčeho málo, má to okamžitě obrovskou hodnotu. A je přitom celkem jedno, zda jde o porcelánové sady, mince, bankovky, komiksy, knihy nebo staré kazety do videa. Určete cenu nábytku Pokud je po něčem ze strany sběratelů poptávka, roste to na hodnotě doslova každým rokem. V určité chvíli se potom může vyplatit to prodat a inkasovat významný zisk. Málokdo si přitom uvědomuje, že bohatství může ležet třeba i ve starém nábytku, který máte doma po babičce a na který se vám akorát tak práší. Možná už jste si kolikrát říkali, že by ta stará komoda nebo vitrína zasloužila vyměnit za něco moderního, co v obchodech jako Ikea nebo Sconto pořídíte za pár tisíc, a staré věci vyvézt například do sběrného dvora. Potom se vám jich ale zželí, protože pro vás mají především nostalgickou hodnotu. Jenže pro sběratele mají hodnotu ještě mnohem větší, a tak se jich teoreticky můžete zbavit ještě s velkým bonusem. Nemusí jít přitom o kdovíjak staré kousky. Podle jednoduchého pravidla se dá říct, že určitou hodnotu může mít nábytek vyrobený před rokem 1945. Pochopitelně, je třeba, aby byl něčím vzácný a ideálně se trefil do aktuálních trendů ve sběratelství. Oblíbené jsou dnes například kousky ve stylu art deco. Zcela jistě se ale uplatní i další specifické styly. Pakliže máte podezření, že byste doma mohli mít vzácný nábytek, rozhodně ho rovnou nenabízejte obchodníkům. Ti vám totiž obvykle řeknou, že nemáte hodnotu a že vám ještě udělají službu, když ho vykoupí za pár stokorun. Potom si ho ale vystaví ve svých obchodech se starožitnostmi s cenovkou klidně ve výši stovek tisíc korun. Správný postup při prodeji Optimální je tedy jít cestou znaleckého posudku, za který sice budete muset zaplatit, ale v konečném součtu se to může hodně vyplatit. Důležité jsou různé faktory, například míra poškození nábytku, případně to, zda byl restaurován. Skvělé je také, pokud jsou na nábytku i původní štítky a signatury výrobce. Znalec určí cenu vzácného nábytku, se kterou potom už můžete operovat. Pokud půjdete za obchodníkem, budete mít už zcela jinou pozici. Ve starožitnostech můžete věc prodat napřímo, ovšem tam počítejte s tím, že vám bude vyplacena jen část odhadní ceny, jelikož obchod potřebuje také vydělat. Nábytek ale můžete dát i takzvaně “do komise”, tedy komisního prodeje. Jednoduše bude v obchodě ležet, dokud se neprodá za cenu, kterou si stanovíte. Z ní se potom srazí provize obchodníka a vy si rozdíl odnesete. Čtěte také: Češi doma začali nacházet cenný porcelán. Najednou jsou z nich velcí boháči. Jednoduše zjistíte, zda i ten váš je takto vzácný Dnes ovšem lze takové kousky skvěle prodávat i svépomocí, a to na nejrůznějších bazarech nebo aukčních serverech. Pakliže máte skutečně velmi vzácný kousek, rozhodně se vyplatí jít právě cestou aukce, kdy se sběratelé budou doslova předhánět v tom, aby ho získali. Vy potom můžete dostat podstatně vyšší cenu, než se kterou jste původně počítali. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

4 Replies to “Okamžitě musíte vyměnit kotel. Stát rychle rozhodl a bude rozdávat pokuty

  1. Úplný zákaz topení v kamnech lhostejnoli či s výměníkem nebo bez je aktem GENOCIDY a nazistické tyranie proti občanům ČR. Pokud šílená zelená bolševická elita neustoupí od nařízeného bezpráví, mohou povstat statisice českých občanů do aktivního odporu proti této perzekuci, prosazované vladnoucí zřekmě nazistickou mocí. Je to snad cílem ?!?

    1. Stát potřebuje okrádat lidí, všichni nemají 400000Kč na kontě, neboť dotace 130000Kč je hezká.Ale sranda vás vyjde 3x draž.To máte kotel, zabudování, musíte mít nádrže ,novou expanzní nádobu, zateplení nádrží , vy vložkování komínů , revize komínu,kotle.Vlastni zkušenost pak dostanete dotaci,kolik lidí nato má.Pak přijdou čističky dle podmínek dalších+- 120000Kč ale bez dotace nebo pokuta.Tak že zkráceně s EU k chudobě.

  2. Až mafie lichvářských válečnických trpaslíků, kudlanek, trubců, komediantů, lhářů, podvodníků, převlečených soudruhů soukmenovců, děličů Československa, zhasinačů, rozkradačů, tunelářů, odkláněčů, Panama Pandora daňových rájařů odkláněčů kterých je300(v Izraeli 665 !), ziskovkářů kterých asi 150000, až ti vrazi přestanou válčit, zbrojit, plýtvat životy, surovinami, energiemi, prací, znečišťování životního prostředí výrobou vražedného šrotu bude ekologie, peníze na život, planeta zezelená. Lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Jako na Islandu kde ty šmejdy, parazity vyhrali i s jejich mafiánskou,stavební krizi’ kterou rozvezli po světě v 2008, a jsou v desítce nejbohatších zemí. Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám !

  3. První zakažte nakladni lodě, letadla a hlavně války ty jsou na ekologii nejhorší . Topení dřevem v krbu nebo starém kotli nemá na globální ekollogi žádný vliv. Šikanujete jen lidi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *