Paneláky už měly dávno spadnout. Češi v nich ale bydlí nadále. Jak dlouho ještě vydrží?

Je to jedno z nejkontroverznějších dědictví minulé doby. Na jedné straně panelové domy rychle vyřešily otázku bydlení doslova pro miliony lidí, přičemž rychlost jejich výstavby za minulého režimu byla skutečně impozantní. Zároveň ovšem podle mnoha dnešních pohledů hyzdí česká města. A zatímco celá panelová sídliště vypadají vcelku koherentně, když pak narazíte na paneláky třeba v menších horských městech, nemůžete se ubránit pocitu, že sem rozhodně nepatří.

Už tady neměly být

A pak je tu samozřejmě otázka jejich životnosti. Panelové domy se svého času stavěly jako provizorní řešení, byť málokdo řešil, co by je mělo vystřídat. A jak se ukazuje i v moderních dobách, jen tak je něco vystřídat nemůže, protože v nich stále bydlí obrovské množství lidí a těžko si představit, že by se v nějaké větší míře likvidovaly a nahrazovaly něčím, co více odpovídá dnešní době.

Problém se ale zdá být v tom, že životnost panelových domů byla projektována na nějakých 40 let. Přinejmenším tak se to traduje. Ovšem třeba pražské sídliště Zahradní Město bylo zbudováno již na konci padesátých let minulého století, a tak dosáhlo konce své zamýšlené životnosti někdy kolem roku 2000. Přesluhuje již tedy skutečně dlouho a nezdá se přitom, že by se na něm mělo něco měnit nebo že by snad jednotlivé domy hrozily zhroucením. Podobně jsou na tom i sídliště na Petřinách nebo Hájích, kde však už některé domy opravdu vypadají, že mají to nejlepší za sebou.

Většina panelových domů je však udržovaná a společenství vlastníků jednotek nebo družstva si svá obydlí poměrně hýčkají. Není divu, vždyť takový třípokojový byt v pražském paneláku dnes snadno stojí kolem 7 milionů korun. A pokud ho máte ve vlastnictví, jste vlastně milionáři, i když musíte každý den do nepříliš dobře placené práce. Kdo by však chtěl o takový majetek přijít.

Foto: Shutterstock

Budou tu i za 50 let

Pravdou je, že panelové domy jsou velmi dobře revitalizovány, přičemž mnohé firmy se specializují přímo na ně. Dělají zde nové elektrorozvody, okna, podlahy, jádra, balkony nebo stupačky. “Moc si to neuvědomujeme, ale z původních paneláků už toho zase tolik nezbylo, dnes jde prakticky již o nové domy. A samotný železobetonový skelet vydrží opravdu dlouho,” říká odborník na panelové domy Aleš Pekara. “Kdybych si měl tipnout, budeme tu mít paneláky i za 50 a více let, pouze se zase vybaví novými součástkami, jsou to vlastně takové skládačky.

Kdo by se tak těšil, že některá místa zhyzděná panelovými domy změní v blízké budoucnosti ráz, zřejmě se jen tak nedočká. I při dnešních složitých povolovacích procesech se pravděpodobně půjde cestou udržování domů, dokud to jen půjde. A ukazuje se, že to může jít opravdu velmi dlouho.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

4 názory k článku “Paneláky už měly dávno spadnout. Češi v nich ale bydlí nadále. Jak dlouho ještě vydrží?

  1. Havlem tak opovrhované králíkárny, jsou nám najednou dobré. Opravné a udržované vydrží další stovky let. Jen tam, kde umístily nepřispůsobivé občany jsou na demolici.

  2. Kdyby se za minulého režimu nepostavily paneláky, bydlela by dnes půlka lidí v ČR pod mostem. Díky za tyto budovy, které zajistily bydlení milionům lidí v Česku. A co se týče úrovně bydlení, nelze tomu nic vytknout.
    Jenom čekám, až se některý developer s vazbami na TOP nebo ODS bude zasazovat o jejich zbourání, protože jsou z toho jimi nenávidědého období. Něco jako kulhánek proti důchodcům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *