Plicní embolie, umělý spánek, ECMO. Rektor Tomáš Zima popsal měsíční boj s covidem. Nemějte strach, říká teď

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima déle než měsíc bojoval s následky koronavirové infekce. Rozvinul se u něj oboustranný zápal plic, kdy měl saturaci kyslíkem pouhých 54 %, což je kritická hranice. Musel tak být připojen k mimotělnímu oběhu ECMO.

Následně po zlepšení stavu se přidaly komplikace – těžká plicní embolie, která byla řešena několika hodinovou náročnou operací s odstraněním trombů z plicnice, a několik dní jsem byl v umělém spánku,” napsal Tomáš Zima ve svém textu pro Lidovky.cz, kde popisuje nejen svůj boj s nemocí, ale také to, jakým způsobem se změnil či nezměnil jeho pohled na koronavirovou epidemii.

Rektor Zima stále cítí následky nemoci, a to více než měsíc po propuštění z nemocnice. Je velmi unavený a pociťuje bolest ve svalech. “Mám nastavenou terapii, docházím na pravidelné pooperační kontroly a na rehabilitaci. Pokud jde o následnou péči, předpokládám, že po rehabilitaci strávím nějaký čas v lázních,” říká Tomáš Zima. Za péči poděkoval týmu Všeobecné fakultní nemocnice.

Tomáš Zima se vyjádřil také ke kontroverzím, které vyvolaly jeho výroky o protiepidemických opatřeních. Poté, co se nakazil, mnozí škodolibě naznačovali, že si to za svá bagatelizující slova svým způsobem zaslouží.

Rektor se teď snaží vysvětlit, že epidemii nepodceňoval a nabádal lidi, aby dodržovali hygienická opatření. Je ale také pravdou, že byl autorem dopisu, ve kterém vyzval vládu, aby zastavila devastaci země, zrušila opatření a začala obnovovat ekonomiku.

Je nutné, aby opatření byla jasně srozumitelná a hlavně konsistentní a neměnila se ze dne na den. Říkal jsem, že z onemocnění covid nesmíme mít strach, ale musíme z něj mít respekt,” říká teď Tomáš Zima. “Od počátku epidemie jsem ale také upozorňoval na to, že virus nezmizí, že to je naivní představa. Je třeba se s ním naučit žít a bohužel i s jeho mutacemi.”

Podle Tomáše Zimy nepomohlo, že je česká společnost od počátku strašena nejhoršími scénáři. “Když v současnosti je situace velmi vážná, někteří z občanů už to nevnímají či nechtějí vnímat. Strach nám nepomůže. Ostražitost a zodpovědnost ano,” říká rektor Univerzity Karlovy. Podle něj je jasným světlem na konci tunelu očkování.

Foto: Univerzita Karlova

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments