Izrael nám chce dát zázračný lék na covid, který se inhaluje. Lékař popsal, v čem je problém

V Izraeli vzniká extrémně nadějný lék na koronavirus, který je zatím v experimentální fázi, ale u něhož se v rámci prvních studií potvrdila téměř stoprocentní účinnosti proti těžkému průběhu onemocnění. Lék je známý jako EXO-CD24 a česká delegace dostala v Izraeli příslib dodání do České republiky. Informoval o tom lékař a poslanec hnutí ANO, profesor Julius Špičák, který se cesty do Izraele rovněž účastnil.

Je to výborně zacílený lék, který působí na imunitu. Jedním z problémů, které může nemoc covid-19 vyvolat, je totiž „cytokinová bouře“. To je přehnaná reakce imunitního systému, která vede až k dysfunkci plic a dalším závažným důsledkům,” uvedl Julius Špičák pro server idnes.cz. Lék EXO-CD24 přehnanou reakci eliminuje a navíc je velmi jednoduše podáván, protože ho pacienti inhalují. Nemá tak prakticky žádné vedlejší účinky. Největší efekt má u pacientů, u kterých se začínají projevovat potíže s dýcháním, ale ještě nejsou v kritickém stavu.

Nadějný lék ale může narazit na byrokratické překážky v České republice, protože zatím neprošel všemi fázemi klinických studií a je pouze v experimentálním režimu. “Dostat do Česka experimentální lék je byrokraticky velice náročná procedura. O lék je přitom ve světě obrovský zájem, my máme šanci ho získat jako jedni z prvních, protože Česko má s Izraelem velice dobré vztahy,” vysvětluje Julius Špičák. Teď je podle něj co nejrychleji sestavit tým, kde budou zástupci ministerstva zdravotnictví, SÚKL i nemocnic, kteří se musí domluvit na dalším postupu.

Čtěte také: Andrej Babiš se vrátil z Izraele a představil plán záchrany. Cesta stála za to, řekl

Podle profesora Špičáka je třeba tyto byrokratické překážky překonat, protože Česko by mělo jedinečné nabídky na využití účinného léku využít. Pokud by šlo vše dobře, je to podle něj zvládnutelné za dva až tři týdny. Pravdou ale také je, že ministerstvo zdravotnictví v současné době nefunguje příliš dobře a ministr Blatný nebyl k návštěvě Izraele ani přizván. Rovněž Státní úřad pro kontrolu léčiv je velmi obezřetný ve schvalování nových preparátů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments