Policista popsal pravidlo 7 vteřin, podle kterého si zločinci vybírají své oběti. Takto se vyhnete problému

Zloději, násilníci, vrazi… nikdo na ně nechceme v životě narazit, přesto se může stát, že se s nimi střetneme. Existují však způsoby, jak dát zločinci najevo, že vy nejste ta správná oběť pro jeho choutky.

Poznatky z praxe

Zkušený americký policista Steve Kardian promluvil o tom, jak si podle jeho pozorování problémoví jedinci vybírají své oběti. Jeho poznatky navíc potvrzuje i řada behaviorálních výzkumů zaměřených na to, jak si zločinci volí svou oběť.

Ve zkratce to můžeme shrnout jednoduše: nesmíte vypadat jako snadná kořist. Zločinec vás odhaduje, než si vás vybere – a během pár sekund, údajně sedmi, je schopný vyhodnotit, jestli se mu útok vyplatí.

Snadný cíl

Pro dívky a ženy, starší lidi nebo třeba hubené, málo průbojné muže se může zdát tahle rada skoro jako výsměch. V zásadě však nejde o to, že musíte mít nabušené tělo, na sobě maskáče a za pasem pistoli. Mnohem víc jde o to, jaké signály svému okolí vysíláte – budete-li vypadat sebevědomě a soustředěně, takový městský zloděj si na vás většinou netroufne.

Pevný sebevědomý krok

Pokud se budete ulicemi pohybovat opatrným, téměř ustrašeným krokem s pohledem upřeným do země a jakémukoli očnímu kontaktu se svým okolím se budete vyhýbat, hrozí, že právě kvůli tomu zapůsobíte jako snadná oběť.

Kráčíte-li středem chodníku, se zády narovnanými a září z vás sebevědomí, jen tak někdo si na vás netroufne.

Hlídejte své okolí

Důležité je sledovat, co se děje ve vašem okolí. Zvlášť když jdete sami po ulici, třeba ve večerních hodinách, měli byste vědět, zda máte někoho v zádech, a dávat si pozor na to, co se děje po celé šíři ulice.

Dívejte se kolem sebe a pozorujte. Nebojte se prohlédnout si člověka, který jde proti vám nebo za vámi – všimne si, že o něm víte, a bude vědět, že jste si zapamatovali, jak vypadá. I kdyby měl nějaké nekalé úmysly, i po velmi krátkém očním kontaktu si je může rozmyslet.

Někdy máme pocit, že když budeme telefonovat (nebo dělat, že telefonujeme) – násilník si na nás netroufne. To je však častý omyl. Dotyčný totiž ví, že máte volnou jen jednu ruku a navíc jste zaměstnaní telefonováním a nevěnujete pozornost okolí – a ten, koho máte na mobilu, vám v dané situaci rozhodně pomoct nestihne, pokud útočník zaútočí.

Foto: Shutterstock

Předvídejte

Kdybyste se měli bát, že vás někde někdo přepadne, nemohli byste ani vyjít z domu. Je však důležité předvídat nebezpečí v aktuální situaci. Jde za vámi člověk, který se vám nelíbí? Nechte ho, aby vás předešel, nebo sami změňte stranu ulice. Pokud je to možné, pohybujte se po místech, kde je víc lidí. Máte-li pocit, že vás někdo pronásleduje, klidně změňte směr chůze, abyste se dostali na místo, které je osvětlené, kde jsou další lidé nebo nasedněte do MHD, abyste ho setřásli. Bydlíte-li v lokalitě s větší kriminalitou, dopravujte se z večerních akcí autem nebo taxi, abyste se vyhnuli problémům.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ladbible, NBCNews

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

2 názory k článku “Policista popsal pravidlo 7 vteřin, podle kterého si zločinci vybírají své oběti. Takto se vyhnete problému

  1. Policista zastaví na silnici u prostitutky a ptá se jí autoritativně. Co tu děláte!?!
    Ona se zamyslí a pak odpoví. To co vy. Ostudu rodině.

  2. Ano psychologie je bezesporu důležitá,ale fyzická síla rovněž!!!!!!!To vím z vlastní zkušenosti!!!!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *