Použitý kuchyňský olej jako palivo pro letadla. Zkouška s obřím Airbusem dopadla skvěle

Letecká doprava je mezi lidmi, zaobírajícími se ekologií a otázkami zmírnění dopadů změny klimatu, jedním z největších oříšků. Potřebujeme ji – ať už kvůli obchodu, nebo kvůli přepravě lidí. Jenže emisní stopa, kterou za sebou letadla zanechávají, je opravdu masivní.

Jsi ekolog? Tak nelétej!

Tahle teze se v poslední době rozmohla mezi řadou lidí. Osobní rozhodnutí a příklad samozřejmě může mít svou váhu, ale problém to nevyřeší. Letadla budou létat dál, i kdyby se omezila osobní přeprava. Nákladní letadla pořád budou létat dál, stejně jako lidé, kteří potřebují leteckou dopravu při pracovních cestách.

Přestože omezit četnost vlastního létání je rozhodně chvályhodné rozhodnutí, je potřeba spíše najít technické a globální řešení problémů.

Experimenty se SAF

Z toho důvodu se výrobci letadel pokoušejí nalézt řešení, jak výrazně snížit nebo dokonce zcela vyřešit emise, které při letecké dopravě vznikají. Jedním z nadějných řešení je využívání SAF, tj. udržitelného leteckého paliva.

V posledních letech se provádějí experimenty, během nichž se jako palivo letadel využívá použitý kuchyňský olej či další tuky, vzniklé například ve výrobě.

Některá letadla už mají schopnost létat na poloviční spotřebu běžného paliva doplněného SAF. Nicméně výrobci letadel a letecké společnosti by se rádi dostali úplně na nulu. A právě to se začalo letos testovat – a výsledky byly poměrně uspokojivé. Nad Francií proběhlo několik zkušebních letů, při nichž se využívalo udržitelné letecké palivo, a zkoušky proběhly úspěšně.

Jsme na dobré cestě

Přestože jsme se v poslední letech hodně posunuli, cesta k bezemisní letecké dopravě bude ještě dlouhá. I za předpokladu, že se používání SAF ukáže jako dlouhodobě dobré řešení, ještě nějakou chvíli potrvá, než se vyřeší všechny technické detaily. Dále se dlouhodobě přemýšlí o využívání vodíkového pohonu, co je však zatím jen hudbou budoucnosti. Každopádně to vypadá, že jsme vykročili správným směrem.

Foto: Shutterstock, zdroj: Climatechampions, Popularmechanics

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments