Před 25 lety zachvátila Česko smrtící chřipková epidemie. Vyžádala si tisíce životů

Mladším ročníkům by se mohlo zdát, že na epidemii nemoci Covid-19 se země nemohla připravit, protože dosud nic ani vzdáleně podobného nezažila. Jenže tak tomu úplně není. Letos uplyne 25 let od nejzávažnější chřipkové epidemie, kterou samostatná Česká republika prodělala. V zimě roku 1995 prošel virus známý jako H3N2 velká částí populace. Desítkám tisíc lidí způsobil vážné komplikace a tisíce lidí v jeho důsledku zemřely. Nemocnice byly přeplněné a zavíraly se také školy.

Agresivní kmen chřipky

Epidemie chřipkového viru odstartovala poměrně tradičně na začátku prosince. Tentokrát však byl kmen velmi agresivní a šířil se rychleji, než je u chřipky běžné. Také proto byl už 11. prosince na celém území České republiky vyhlášen stav epidemie. Chřipka začala rychle ochromovat běžný život. Divadla rušila představení proto, že jim ochořelo větší množství herců. Ze stejného důvodu se ve školách spojovaly třídy, aby byla při nižším počtu učitelů zachována výuka.

Je nejméně vhodná doba, lidé chodí po nákupech, na plesy a do divadel, kde se mohou velmi rychle nakazit. Lidé by měli být ohleduplní, a pokud se necítí dobře, zůstat doma,” citovala tehdy MF DNES hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého. Opatření se vydávala překotně a hlavní hygienik už 13. prosince vyhlásil chřipkové prázdniny, které měly plynule přejít do prázdnin vánočních. Děti na základních a středních školách si tak užívaly tři týdny volna. Jenže některé školy byly zavřené už předtím, což představovalo značný problém pro rodiče, kteří neměli kam umístit své děti, když šli do práce.

První oběti chřipkové epidemie se objevily ve stejný den, kdy se uzavřely školy. Pacienti většinou umírali na zápal plic nebo infarkt, které způsobil právě virus chřipky. Některé nemocnice byly přeplněné a musely tak pacienty umisťovat na provizorní lehátka.

Více než 6000 obětí

Rozdílem oproti současné epidemii Covidu-19 bylo především to, že nešlo o celoevropský problém. Chřipková epidemie byla toho roku agresivnější i v jiných zemích, ale pouze v Česku se najednou rozšířila po celém území. K ničemu byla toho roku vakcína, protože nástup epidemie přišel nečekaně rychle. Hlavní hygienik proto musel očkovací období ukončit nečekaně brzy.

Dalším rozdílem oproti koronavirové epidemii spočíval v často vážném průběhu chřipky u dětí. U nich se v některých případech rozvinuly velmi závažné hnisavé záněty plic. Ty se přitom objevují zřídkakdy.

Nelze přesně určit, kolik životů si chřipková epidemie roku 1995 vyžádala. Podle statistického modelu však přibylo více než 6000 mrtvých. Jen za zimní sezónu zemřelo čtyřikrát více lidí než obvykle. “Virus se explozivně šířil populací, způsobil rozsáhlou epidemii, prostoupil velkou částí populace a následně odezněl. Na jaře, v březnu 1996 přišla ještě druhá vlna chřipky, ta však byla vyvolána chřipkou typu B,“ uvedl Jan Kynčl pro idnes.cz.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments