Překonali jste covid? Po očkování Pfizerem se ve vašem těle může stát zajímavá věc

Zatím nikdy v historii nebylo lidstvo očkováno v takovém tempu a množství jako dnes. Experti ujišťují, že vakcíny jsou bezpečné, přesto dále probíhají nejrůznější studie, které se zaměřují především na efekt vakcinace. Tyto poznatky jsou extrémně důležité pro budoucnost, protože z tohoto hlediska o koronaviru zatím příliš mnoho nevíme.

Vědci z univerzit v Sheffieldu a Oxfordu teď publikovali velmi zajímavou studii, které se účastnili zdravotničtí pracovníci v Anglii coby prioritně očkovaná skupina. Studie se zaměřila na stav po podání jedné dávky vakcíny Pfizer. Ukázalo se, že po jejím podání vznikne v těle dostatečná imunitní odpověď proti onemocnění covidem. Zároveň vědci konstatovali, že u dobrovolníků, kteří v minulosti nemoc prodělali, jedna dávka vakcíny zvýší hladinu protilátek šestkrát oproti těm, kdo nemocí neprošli.

Přesto však vědci apelují na lidi, aby se nechali očkovat oběma dávkami tak, jak předepisuje výrobce. “Tato zjištění mají zásadní význam pro lepší pochopení účinnosti vakcíny Pfizer. Zároveň ale vyzývám všechny, aby se přihlásili k očkování oběma dávkami, protože je to nevyhnutelné pro zabezpečení dlouhodobé ochrany proti covidu-19,” uvedl člen sněmovny lordů James Bethell, který v ní působí také jako zástupce pro zdravotnictví.

Vědci také konstatovali, že u lidí, kteří byli infikovaní koronavirem, mají po podání jedné dávky vakcíny přibližně stejně silnou imunitní reakci jako lidé, kteří covidem neonemocněli a dostali dvě dávky vakcíny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments