Premiér Babiš letí do Maďarska za Orbánem. Chce se informovat o ruské vakcíně Sputnik, která přichází v úvahu i pro Česko

Premiér Andrej Babiš v současné době zahraniční cesty kvůli epidemiologické situaci příliš neabsolvuje. Tento pátek ale udělá výjimku a vypraví se do Budapešti, kde bude jednat se svým protějškem Viktorem Orbánem. Premiér se chce především informovat o zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V, kterou Maďarsko schválilo jako jediná země EU a o níž se stále častěji mluví coby o variantě pro Českou republiku, která se potýká s výpadky dodávek západních výrobců. O cestě informoval web Lidovky.cz.

Prioritu zahraniční cesty premiéra do Maďarska dokládá i jeho doprovod. Ten bude složen z týmu epidemiologů, virologů a dalších expertů. Chybět nebude ani poradce premiéra Roman Prymula, o kterém se spekuluje jako o možném ministrovi zdravotnictví. Experti budou rozděleni do tří pracovních skupin a řešit budou nejen očkování, ale také léky proti covidu-19.

V případě léků se bude mluvit zejména o látce Bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly. Maďaři už ji totiž používají od 29. ledna. Také Česká republika už objednala první várku tohoto nadějného léku, který dokáže omezit množství viru v těle a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. “Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid-19, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent,” uvedl k tomuto léku premiér Babiš.

Možné použití vakcín z Ruska a Číny vnesl do hry právě Roman Prymula, podle kterého jsou tyto látky bezpečné a nic by nemělo bránit v jejich použití. Maďarsko na svém území schválilo vakcíny z obou těchto zemí. Premiér Babiš však pro Česko zatím uvažuje jen o ruském Sputniku.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments