Prezident vyzval k přímému souboji Ivana Bartoše a Andreje Babiše. Připomněl vlastní úspěch

Podle prezidenta Miloše Zemana by bylo správné, pokud by se lídři obou nejsilnějších politických stran utkali v přímém souboji. To by znamenalo, že budou Andrej Babiš z Hnutí ANO a Ivan Bartoš coby předseda Pirátů kandidovat v jednom kraji. Oba přitom platí za nejvážnější kandidáty na premiéra této země po říjnových volbách.

Ivan Bartoš si tentokrát zvolil kandidaturu v Ústeckém kraji, zatímco Andrej Babiš v tom Středočeském. To by znamenalo, že se oba kandidáti na premiéra v přímém souboji nestřetnou. Babiš to však podle některých informací chce změnit a měl by kandidovat rovněž na Ústecku.

S takovou volbou souhlasí i prezident Zeman. “Když Václav Klaus v roce 1996 kandidoval v Severomoravském kraji, tak jsem se také přesunul do Severomoravského kraje. No, a tam jsem ho porazil,” nabídl prezident v deníku MF DNES analogii se svým příběhem.

Podle pozorovatelů Ivan Bartoš poněkud zariskoval, když se rozhodl nekandidovat v některé z bašt Pirátů, kteří jsou spíše městskou stranou, ale právě v Ústeckém kraji. Právě premiér Babiš se toho možná pokusí využít, protože mezi zdejším voličstvem může mít výrazně vyšší podporu.

Ústecký kraj – pokud ho trochu znám – je poměrně konzervativní. A pan Bartoš je spíš reprezentantem ne zcela ustálených postojů, jimiž možná oslovuje mladou populaci, ale je otázka, jestli by to stačilo. Nu, a já nejsem ten, kdo by předvídal výsledky těchto voleb, ale nevylučuji, že by Andrej Babiš v Ústeckém kraji mohl uspět,” uvedl Miloš Zeman.

Prezident však zároveň upozornil, že výsledek tohoto přímého souboje by neměl vliv na jeho rozhodnutí, koho po volbách jmenuje premiérem. Rozhodující pro něj totiž bude celkový výsledek. A jak už uvedl dříve, bude se soustředit na jednotlivé strany, nikoliv koalice. Zatímco Hnutí ANO kandiduje samostatně, Pirátská strana je v koalici se Starosty a nezávislými.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments